Pomidory - bomba witamin i minerałów

Najsmaczniejszy i najzdrowszy to ten z przydomowego ogródka – pozbawiony chemii, wygrzany w słońcu, podlewany przez ogrodniczkę.

Najsmaczniejszy i najzdrowszy to ten z przydomowego ogródka – pozbawiony chemii, wygrzany w słońcu, podlewany przez ogrodniczkę.

Daleka droga

Pomidory z Ameryki Południowej do Europy trafiły w XVI wieku. Początkowo uważano je wyłącznie za roślinę ozdobną, dopiero w XVIII wieku przestały być traktowane jako zioło a zaczęły swoją karierę jako warzywo (chodź w rzeczywistości pomidor to owoc należący do rodziny Solanacea). Najwcześniejsza znana receptura neapolitańska, dotycząca „sosu pomidorowego w stylu hiszpańskim” pochodzi z 1692. Jednak do Polski dotarł dopiero w XIX w, a naprawdę upowszechnił się dopiero po I wojnie światowej.

Pomidory są chyba jednym z najczęściej wykorzystywanych warzyw w kuchni świata. Jemy je na surowo, w sałatkach, zupach, sosach spaghetti, dusimy, smażymy i nadziewamy. Wchodzą w skład pikli i czatnejów ( gęstych sosów wykorzystywanych w kuchni indyjskiej), wytwarza się z nich sok, przecier, koncentrat i keczup.


Zdrowa czerwień

Pomidory zawierają duże ilości witaminy C i kwasu foliowego. Są również najważniejszym źródłem żywieniowym czerwonego barwnika zwanego likopenem, który ma właściwości antyoksydacyjne i antynowotworowe. Wysoka zawartość likopenu w surowicy krwi ma wpływ na zmniejszenie ryzyka występowania raka prostaty. Co zaskakujące, likopen łatwiej wchłania się do krwi poprzez pomidory ugotowane (np. w zupie pomidorowej czy sosie pomidorowym).

Pomidory zawierają również bardzo dużo potasu i żelaza, dlatego powinny je jeść osoby, u których stwierdzono niedobory tych pierwiastków. Niedawno naukowcy dowiedli również, że pomidory zwiększają zdolność skóry do obrony przed działaniem promieni UV oraz poprawiają jej wygląd.

Pomidory są też składnikami wielu diet – a to dlatego, że składają się w 90 procentach z wody; przeciętny okaz ma zaledwie 19 kalorii, a jego indeks glikemiczny wynosi 15. Zawarty w nim błonnik syci a potas usuwa zbędną wodę.

Tylko nieliczne gatunki mają tak wiele odmian uprawnych jak pomidor. Różnią się one wysokością i pokrojem roślin, długością okresu wegetacji, plennością, wytrzymałością na niekorzystne warunki atmosferyczne, wrażliwością na choroby oraz kształtem, wielkością, barwą czy składem chemicznym.

Zasadniczy podział dotyczy typu wzrostu i wyodrębnia dwie podstawowe grupy:

- odmiany wysokorosnące, które cechuje zdolność o nieograniczonego wzrostu pędów

- odmiany samokończące, charakteryzujące się ograniczonym wzrostem pędów, co zapewnia zwarty pokrój roślin

Pomidory możemy z powodzeniem uprawiać na balkonach i tarasach – zwłaszcza nadają się do tego pomidory drobnoowocowe, których niewątpliwą zaletą jest wysoka wartość odżywcza (zawierają więcej cukrów i witaminy C).


Fot. Pixabay

Autor: Oprac. DK