Atopowa, czyli wymagająca

Nasza skóra nie wytrzymuje zanieczyszczenia środowiska, chemikaliów, perfumowanych kosmetyków, sztucznych tkanin i daje nam to jasno do zrozumienia. Staje się sucha i drażliwa.

Nasza skóra nie wytrzymuje zanieczyszczenia środowiska, chemikaliów, perfumowanych kosmetyków, sztucznych tkanin i daje nam to jasno do zrozumienia. Staje się sucha i drażliwa.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą cywilizacyjną. Dręczy już ledwo urodzone maluszki, których skóra może się wówczas zrobić szorstka i zaczerwieniona. To częste przypadki, bo - jak szacują lekarze - aż u 60 procent chorych z atopią skóry symptomy choroby pojawiają się przed pierwszym rokiem życia, u większości przed ukończeniem pięciu lat, choć znane są i przypadki zachorowania w znacznie późniejszym wieku, nawet po 50 roku życia.

Suchość skóry to pierwszy, ale nie jedyny objaw choroby. Szybko pojawiają się bowiem wypryski i podrażnienia. Dziecko drapie się. W miejscu potarcia skóra staje się biała, po spoceniu swędzi. U niemowląt atopia skóry ujawnia się na kończynach, twarzy, tułowiu i szyi, u dzieci starszych i dorosłych głównie w zgięciach łokci i pod kolanami.


Temperatura, złość, przyprawy

AZS jest chorobą przewlekłą, często poprzedza wystąpienie innych schorzeń alergicznych lub występuje razem z nimi. I podobnie jak to ma miejsce w ich przypadku, wiąże się jej występowanie z wpływem czynników genetycznych. Podobieństw z innymi alergiami jest więcej, atopia skóry może się bowiem ujawniać pod wpływem czynników klimatycznych (niskich temperatur, suchego powietrza) oraz stresów, zdenerwowania, złości. Wypryski i inne objawy zapalenia pojawiają się też po spożyciu niektórych pokarmów. U dzieci - przede wszystkim dotyczy to mleka krowiego i jego przetworów, ryb, jaj, czekolady, orzechów, cytrusów, pomidorów, pszenicznego pieczywa. Pokrzywka pojawia się natychmiast po ich zjedzeniu. U dorosłych lista ta wydłuża się m.in. w związku ze spożywaniem kawy, herbaty, alkoholu, octu i innych ostrych przypraw, które objawy atopii mogą nasilać.


Dieta i płyn do płukania

Skóra osób z AZS w każdym wieku jest bardzo wrażliwa. Mając to na uwadze, warto zapamiętać kilka rad, które pozwolą zmniejszyć uciążliwości związane z atopią. Przede wszystkim trzeba pilnować diety. Po drugie warto wprowadzić zasadę, że nie zakładamy żadnej nowej rzeczy prosto ze sklepu. Każde nowe ubranie trzeba wyprać, by pozbyć się chemikaliów wykorzystywanych w procesie produkcji i impregnacji tkanin.

Do prania należy wykorzystywać wypróbowane proszki, które nie działają drażniąco na skórę. Można sięgnąć po specyfiki dla dzieci. O intensywnie pachnących środkach do płukania lepiej w ogóle zapomnieć.


Odżywianie skóry

Nie od przypadku do przypadku, ale systematycznie warto też odżywiać atopową skórę. Nieocenione będą odpowiednie specyfiki do mycia i kremy. Zacząć warto jednak od tego, by zrezygnować z długiego wylegiwania się w wannie na rzecz prysznica. Sucha skóra po prostu nie lubi wody, bo to ją dodatkowo wysusza. Nie lubi też perfumowanych mydeł. Znacznie lepiej toleruje środki myjące niezawierające mydła, działające nawilżająco i natłuszczająco. Stosowane po umyciu kremy lub balsamy powinny dawać podobny efekt. Sięgać warto w tym celu po specyfiki z apteki, które są skuteczne, a przy tym niekoniecznie mają wysokie ceny.

Autor: Małgorzata Grosman