Atak na nos - jak odróżnić katar sienny od " zwykłego”?

Gdy zaczyna ciec z nosa martwimy się tylko o to, czy zdążymy znaleźć chusteczkę i wytrzeć go, zanim dojdzie do kompromitacji. Tymczasem bardzo ważne jest ustalenie źródła tego kataru, czyli powodu z jakiego nas dopadł.  Właśnie to pozwoli walczyć z nim skutecznie.

Gdy zaczyna ciec z nosa martwimy się tylko o to, czy zdążymy znaleźć chusteczkę i wytrzeć go, zanim dojdzie do kompromitacji. Tymczasem bardzo ważne jest ustalenie źródła tego kataru, czyli powodu z jakiego nas dopadł.  Właśnie to pozwoli walczyć z nim skutecznie.

Przez jakiś czas nasz system immunologiczny broni się przed chorobą i katarem, ale poddany zbyt wielu niekorzystnym działaniom z zewnątrz poddaje się. Niestety, większość z nas żyje w zanieczyszczonym środowisku i oddycha takim właśnie powietrzem. Są w nim – jak podają naukowcy: pyły i dymy przemysłowe, toksyczne gazy, lotne substancje chemiczne i metale.

A w pomieszczeniach często dochodzi do tego dym papierosowy, który jest jednym z najbardziej szkodliwych czynników alergizujących, szczególnie dla dzieci.

Sprzymierzeńcami kataru są także: bakterie, grzyby, a przede wszystkim wirusy. Infekcja dróg oddechowych, czyli tzw. przeziębienie lub infekcja przewodu pokarmowego dająca o sobie znać biegunką, mogą spowodować uszkodzenie błony śluzowej, a w efekcie jej szczelności. Wtedy alergeny maja znacznie łatwiejszą drogę, aby wedrzeć się do organizmu i spowodować rozkwit alergii. A ta z kolei bardzo często objawia się katarem. Najbardziej istotną różnicą pomiędzy katarem tzw. zwykłym, wynikającym z przeziębienia, a tym alergicznym, jest czas trwania każdego z nich.


Katar zwykły

Jak wiadomo, czy się go leczy czy nie, trwa najczęściej siedem dni. Dlaczego tak się dzieje? Katar, który powstał w wyniku infekcji świadczy o podrażnieniu błony śluzowej górnych dróg oddechowych, a także zakończeń nerwowych i znajdujących się tam receptorów. A śluz, który płynie z nosa to próba organizmu, aby się tego podrażnienia pozbyć. Dlatego tak często przy katarze kichamy, choć przede wszystkim zwiększa się wydzielanie śluzu, który ma usunąć z nosa wszelkie powody podrażnienia.

Zwykły katar może mieć miejsce także wtedy, gdy trwa dłużej niż te przysłowiowe siedem dni. Ponieważ istnieje szereg przyczyn, które mogą się nakładać na ten katar, np. zmiany fizjologiczne wnętrza nosa, zmiany toczące się w zatokach. To właśnie może powodować, że katar przejdzie w formę przewlekłą, albo ropną z dodatkowymi komplikacjami, jak choćby zapalenie zatok. Jest on bardziej męczący, sprawia więcej dolegliwości i najczęściej nie obędzie się bez antybiotyku.

Katar może być bakteryjny, wirusowy, albo spowodowany jakimiś innymi czynnikami. Może to być np. katar na tle zmian naczyniowo-ruchowych, idiomatyczny, czyli niejasnego pochodzenia - mówi dr nauk med. laryngolog Michał Michaliki z Centrum Leczenia Zatok w Warszawie. - Pacjent na nic nie cierpi, czuje się dobrze, a z nosa mu się leje i nie wiadomo dlaczego. Diagnostyka w takim przypadku jest trudna, bo jak leczyć coś, co nie wiadomo dlaczego się pojawiło w naszym nosie? I wtedy trzeba zdecydowanie sięgnąć po spreje typowe do nosa, albo np. sterydowe. Jeśli to nie pomoże, trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu, a jeśli to nie pomoże, poprosić go o skierowanie do laryngologa.


Katar alergiczny

Katar alergiczny jest wywołany przez alergen. - Błona śluzowa górnych dróg oddechowych u niektórych osób – mówi dr Michał Michalik - jest bardziej wrażliwa na pewne substancje niż przeciętnego „pana Kowalskiego”. Ten alergen drażni błonę śluzową i organizm próbuje sobie z tym poradzić wydzielając duże ilości śluzu. Tutaj właśnie występuje katar sezonowy atakujący głównie wczesną wiosną, czasem w lecie, zależnie od tego co wtedy fruwa w powietrzu.


Takiemu katarowi często towarzyszy łzawienie oczu. Na alergeny bowiem równie gwałtownie reagują podrażnione spojówki. Oczy są zaczerwienione, pieką i puchną powieki.

Może też pojawić się katar alergiczny całoroczny, gdy błony śluzowe człowieka reagują podrażnieniem na roztocza, kurz, czy (często występująca ostatnio) nadwrażliwość na sierść kota. Może też pojawić się alergia na jakieś pokarmy, na kontakt z niektórymi materiałami. I stan ten ciągnie się z ostrymi napadami kataru, kichania, aż do momentu, gdy zniknie czynnik wywołujący alergie, czyli alergen.

Aby móc ustrzec się tego kataru, trzeba pamiętać w jaki sposób mogą alergeny mogą dostać się do organizmu. Często ten kontakt następuje przez powietrze i są to tzw. alergeny wziewne. Mogą znajdować się w jedzeniu, wtedy to alergeny pokarmowe.

Okazuje się, że również niektóre leki mogą być alergenami. Niektóre czynniki uczulające np. zarodniki grzybów pleśniowych, zależnie od warunków panujących w otoczeniu mogą być alergenami sezonowymi lub całorocznymi.

Autor: Iwonna Widzyńska – Gołacka