Astygmatyzm, czyli rozmazany obraz

Często bolą Cię oczy i głowa? Mrużysz oczy i trzesz je? Siadasz bardzo blisko telewizora i komputera? Widzisz wszystko nieostro? Możliwe, że masz astygmatyzm.

Często bolą Cię oczy i głowa? Mrużysz oczy i trzesz je? Siadasz bardzo blisko telewizora i komputera? Widzisz wszystko nieostro? Możliwe, że masz astygmatyzm.

Astygmatyzm jest najczęściej wrodzoną wadą wzroku, choć zdarza się, że jest następstwem urazów, zapaleń lub procesów zwyrodnieniowych. Bez względu na przyczynę – wskutek nieregularnej budowy rogówki oka, rzadziej wadliwej budowy soczewki – promienie słoneczne wpadające do oka załamują się niejednakowo. W efekcie w oku powstaje nieostry, rozmazany obraz.

Decyduje mózg

Jeżeli wada, liczona liczbą dioptrii, jest niewielka, mózg potrafi się do tego przystosować. Osoba z astygmatyzmem nie odczuwa więc dyskomfortu i może swobodnie czytać, prowadzić auto, pracować przy komputerze.

W przypadku większej wady sprawa jest już bardziej skomplikowana. Obraz docierający do mózgu jest niewyraźny, zamglony, kontury przedmiotów nieostre. Kropka jest plamką o rozmazanym brzegu, linia prosta – linią krzywą. Astygmatyków cechuje często także brak wyczucia przestrzeni.

Astygmatyzm często łączy się z innymi wadami wzroku – nadwzrocznością lub krótkowzrocznością.


Okulary na nos

Najprostszym sposobem korekcji tej wady jest noszenie okularów. Są to specjalne szkła cylindryczne, dzięki którym ostrość wzroku znacząco się poprawia. I tu ciekawostka, zdolności przystosowawcze mózgu powodują, że w przypadku astygmatyzmu nie dobiera się ich idealnie do wady, ale wybór szkieł uzależnia od odczuć pacjenta. Przy niewielkiej wadzie, do 1 dioptrii, okulary wystarczy zakładać do nauki, pracy przy komputerze czy prowadzenia samochodu.

W ostatnich latach astygmatyzm wykrywa się znacznie częściej niż kiedyś, a to za sprawą ogromnego postępu w diagnostyce, która opiera się dziś na nowoczesnych urządzeniach komputerowych.


Soczewki czy laser?

Tak jak dokonał się postęp w diagnostyce, ogromny jest też postęp w leczeniu astygmatyzmu. Osoby, które nie lubią okularów lub, u których nie spełniają one dobrze swej roli, bo na przykład jest duża różnica wady między jednym a drugim okiem, albo z racji zawodu potrzebują nie dobrego, a sokolego wzroku, mogą korzystać z soczewek kontaktowych.

W zależności od nasilenia wady będą to soczewki miękkie lub twarde, okuliści zapewniają jednak, że mogą się sprawdzać jeszcze lepiej niż okulary.

Najbardziej zaawansowaną metodą leczenia astygmatyzmu, likwidującą problem raz na zawsze, jest korekcja laserowa.

Autor: Małgorzata Januchowska