Asertywność w pracy

Za 5 minut kończysz pracę, a szef informuje cię o nowych zadaniach, które trzeba wykonać jeszcze dziś? Boisz się odmówić, bo przecież obecnie o pracę tak trudno? Po raz kolejny myślisz: przyjaciółka zrozumie, mąż poczeka, dzieciom poczytam do snu jutro. Dlaczego nie jesteś asertywna?

Za 5 minut kończysz pracę, a szef informuje cię o nowych zadaniach, które trzeba wykonać jeszcze dziś? Boisz się odmówić, bo przecież obecnie o pracę tak trudno? Po raz kolejny myślisz: przyjaciółka zrozumie, mąż poczeka, dzieciom poczytam do snu jutro. Dlaczego nie jesteś asertywna?

Asertywność to nie tylko umiejętność odmawiania i zaprzeczania. Określa ona również takie zachowania człowieka, które pozwalają na wyrażenie swoich potrzeb, motywów, uczuć i pragnień. Bycie uległym i rezygnacja z własnych potrzeb może być źródłem stresu, frustracji, załamania, wypalenia zawodowego, a nawet depresji.


Dlaczego trudno być asertywnym?

Wszyscy pragną być akceptowani przez otoczenie, a samoocena w dużym stopniu zależy od oceny innych. Dlatego ludziom wydaje się, że będą akceptowani, jeśli będą myśleć tak jak inni. Brak asertywności w pracy spowodowana jest często niepewnością związana z nieposiadaniem władzy – odmówienie dodatkowej pracy może skutkować brakiem premii, a nawet zwolnieniem.

Z asertywnością mają problemy przede wszystkim ludzie niepewni siebie i nie wierzący we własne możliwości. Pracownik, któremu brakuje wiedzy i umiejętności (w rzeczywistości lub jego umyśle), nie jest asertywny i wykonuje wszystko, byle tylko był lubiany i szanowany. Tymczasem osoba, która jest pewna swojej wiedzy, kompetencji i umiejętności, potrafi odmówić szefowi, gdyż wie, że w razie zwolnienia, znajdzie inne źródło dochodu.


Asertywny, czyli jaki?

Każdy pracownik powinien być świadomy swoich celów i potrafić bronić swoich praw. Bycie asertywnym to:

- otwarte wyrażanie swoich uczuć, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych: „Praca przy tym projekcie sprawiła mi ogromną radość. Bardzo lubię pomagać potrzebującym”, „Miałem wiele trudności z tym zadaniem, gdyż nie otrzymałem niezbędnych informacji na czas. Chciałbym uniknąć tego w przyszłości.”

- wyrażanie własnych opinii, byle, nie raniły one innych oraz przyjmowanie opinii innych: „Moim zdaniem pracowałoby nam się efektywniej, gdybyśmy przestawili biurka w drugą stronę. Co o tym myślisz?”

- poszanowanie innych

- wyrażanie i przyjmowanie szczerej krytyki

Pamiętać należy, że w asertywności nie chodzi o podnoszenie głosu czy też prowokowanie kłótni.


Pracuj nad sobą

Asertywność to cecha bardzo wartościowa i właściwie niezbędna w życiu zawodowym każdego człowieka. By nauczyć się asertywności trzeba przede wszystkim uwierzyć w siebie, pozbyć się kompleksów i zdać sobie sprawę z własnej wartości. Obrony przed nadużyciami oraz wyrażania siebie można się nauczyć. Mimo, że wymaga to dużo wysiłku, często pod okiem specjalisty, warto nad sobą pracować. Ludzie asertywni to najczęściej ludzie pewni siebie i własnego zdania. Takim osobom łatwiej jest osiągnąć sukces.

Autor: Oprac.AŁ