Apteczka na wakacje

Wakacje to czas relaksu. Niestety, zdarza się, że tę sielankę przerywają stłuczone kolana, niespodziewane biegunki czy bóle głowy. Dlatego w naszej walizce nie powinno zabraknąć odpowiednio skompletowanej apteczki.

Wakacje to czas relaksu. Niestety, zdarza się, że tę sielankę przerywają stłuczone kolana, niespodziewane biegunki czy bóle głowy. Dlatego w naszej walizce nie powinno zabraknąć odpowiednio skompletowanej apteczki.

Zawartość podróżnej apteczki zależy od miejsca, w które się wybieramy, zagrożeń, które tam na nas czyhają, dostępności leków na miejscu oraz od stanu zdrowia i od tego, czy wyjeżdżamy sami, czy też może z naszymi pociechami. Wyposażenie apteczki nie jest ani drogie, ani trudne. Dzięki niej możemy czuć się bezpieczni i spokojni, że w razie nieoczekiwanego wypadku będziemy mogli udzielić pierwszej pomocy i uratować zdrowie lub życie, a także... wyczekane wakacje.


Żelazny zestaw

Jeśli wyjeżdżamy zwiedzać duże miasto lub odpoczywamy w większym kurorcie, w którym bez problemu można znaleźć aptekę, lista medykamentów do spakowania nie będzie zbyt obszerna. Inaczej będzie zaś w przypadku, kiedy wybieramy się pod namiot, planujemy górską wspinaczkę, spływ kajakowy lub wyprawę w tropiki.


Na plaży

Na plaży słońce praży, a nam zdarza się korzystać z jego dobrodziejstw zbyt zachłannie. Na oparzenia słoneczne bardzo dobrze działają maści i żele chłodzące. Jeśli na ciele pojawi się swędząca wysypka, może to oznaczać, że jesteś uczulona na słońce. W takim wypadku zastosuj środek przeciwalergiczny i zażyj wapno. Słońce, wiatr i słona woda często powodują podrażnienia śluzówki oka, dlatego warto zaopatrzyć się w tzw. „sztuczne łzy" lub zastosować napar z herbaty i ziela świetlika. Mdłości, zawroty i ból głowy, sztywność karku to objawy udaru słonecznego. W razie jego podejrzenia, konieczna jest interwencja lekarza. Do czasu jego przybycia przenieś chorego do cienia, podaj mu chłodny napój (może być lekko osolona woda, która uzupełni poziom elektrolitów), a na czoło przykładaj zimne okłady. Przykryj poszkodowanego folią NRC (złotą stroną do ciała, żeby ochronić przed słońcem).


W tropikach

Przed takim wyjazdem musimy skonsultować się z lekarzem chorób zakaźnych i dowiedzieć się, jakie są obowiązkowe szczepienia i jak bronić się przed miejscowymi chorobami. O szczepieniach powinniśmy pomyśleć nawet kilka miesięcy przed wyjazdem. Zabierz ze sobą strzykawki, igły i rękawiczki jednorazowe, ponieważ nigdy nie wiadomo, na jaki poziom opieki medycznej natrafisz. W tropikalnej apteczce, oprócz zestawu obowiązkowego, powinny znaleźć się też leki przeciwbiegunkowe i regulujące poziom elektrolitów oraz środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Przydatne mogą okazać się również środki do odkażania wody oraz specjalne strzykawki do odsysania jadu owadów.


Owady i ukąszenia

Ból i opuchliznę po ukąszeniu pszczoły czy komara złagodzisz, przykładając do miejsca użądlenia kostkę lodu lub smarując specjalnym żelem. W przypadku bardzo niebezpiecznego użądlenia w jamę ustną, ssij kostki lodu, na szyję przyłóż zimny okład i jak najszybciej udaj się do lekarza. Osoby uczulone na jad owadów są narażone na wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli dotyczy to kogoś, z kim jedziesz na wakacje, powinnaś zaopatrzyć się w ampułkostrzykawki z adrenaliną, które kupuje się w aptece na receptę. Warto też mieć ze sobą specjalny zestaw pierwszej pomocy zawierający strzykawkę z adrenaliną, lek przeciwhistaminowy, gaziki nasączone alkoholem i opaskę uciskową.


Niespodzianki na talerzu

Na wakacjach często buntuje się nasz układ pokarmowy. Może być to związane ze zmianą sposobu i warunków odżywiania oraz obcą florą bakteryjną. Rewolucjom żołądkowym najlepiej zapobiegać stopniowo, wprowadzając miejscową dietę, pijąc butelkowaną wodę, myjąc ręce przed każdym posiłkiem oraz stołując się w sprawdzonych miejscach. Jeśli jednak te sposoby nas zawiodą, sięgnijmy do apteczki po środki przeciwbiegunkowe. Nie zapomnij o uzupełnianiu elektrolitów i piciu dużej ilości wody mineralnej. W zatruciach pokarmowych nieoceniony będzie węgiel leczniczy.


Spokojny odpoczynek

Ponieważ na wakacjach zdarza się (na szczęście!), że zawartość apteczki nie jest nam potrzebna, przed każdym wyjazdem sprawdź, czy leki zachowały swoją ważność i czy mogą być jeszcze używane.


Zawsze warto mieć ze sobą:

 • zestaw kilku bandaży w różnych rozmiarach
 • jałowe kompresy
 • plastry z opatrunkiem (różnej wielkości) oraz plaster w szpulce
 • aparat jednorazowy do sztucznego oddychania (do kupienia w aptekach)
 • chustę trójkątną
 • chusteczki odkażające
 • koc ratunkowy (folia NRC)
 • rękawice lateksowe
 • nożyczki
 • wodę utlenioną
 • zestaw do wyciągania kleszczy
 • leki, z których będziemy korzystać sami (poszkodowanym nie wolno podawać lekarstw!)
 • wykaz telefonów alarmowych
 • książeczkę zdrowia i dowód ubezpieczenia.

Fot. 123RF

Autor: DMG/IH