Apteczka kierowcy

Apteczka, choć obowiązkowa, często przez kierowców traktowana jest jako zło konieczne. Jednak raz do roku warto przejrzeć, odświeżyć i uzupełnić jej zawartość, bo w najmniej spodziewanym momencie może okazać się pomocna.

Apteczka, choć obowiązkowa, często przez kierowców traktowana jest jako zło konieczne. Jednak raz do roku warto przejrzeć, odświeżyć i uzupełnić jej zawartość, bo w najmniej spodziewanym momencie może okazać się pomocna.

Apteczki samochodowej najlepiej byłoby nigdy nie użyć, jednak trzeba ją mieć, i to nie tylko ze względu na przepisy, ale przede wszystkim ze zdrowego rozsądku. Warto wiedzieć, co się w niej znajduje i jak jej użyć w sytuacji, gdy będzie potrzebna.

Skład apteczki samochodowej najlepiej opisuje niemiecka norma DIN 13164, która jest powszechnie stosowana w krajach Unii Europejskiej. W niektórych państwach, np. na Słowacji nie wszystkie apteczki są akceptowane i za brak odpowiedniej możemy dostać mandat.


Skład apteczki zgodny z niemiecką normą DIN 13164

-1 szt. - opatrunek indywidualny G

- 3 szt. - opatrunek indywidualny M

- 8 szt. - plastry 10 x 6 cm

- 1 szt. - plaster 2,5 cm x 5 m

- 2 szt. - opaska elastyczna 6

- 3 szt. - opaska elastyczna 8

- 2 szt. - chusta opatrunkowa 40 cm x 60 cm

- 1 szt. - chusta opatrunkowa 60 cm x 80 cm

- 3 szt. - kompres 10 cm x 10 cm a2

- 2 szt. - chusta trójkątna

- 1 szt. - nożyce 14,5 cm

- 4 szt. - rękawice latex

- 1 szt. - koc ratunkowy 160 cm x 210 cm

- 1 szt. - instrukcja udzielania pierwszej pomocy z wykazem


Nie powinna nas przerażać w apteczne obecność koca, w rzeczywistości jest to swego rodzaju mata, z jednej strony pokryta folią aluminiową. Złożona mata jest niewielkim, płaskim prostokątem bez problemu mieszczącym się w apteczce. Użycie takiego koca jest konieczne w przypadku wychłodzenia organizmu – srebrną częścią do ciała, lub w przypadku ochrony przed ciepłem – srebrną częścią na zewnątrz.

Niemcy zapewne skrupulatnie dobierali zawartość apteczki zanim ustanowili normę, ale doświadczenie polskich ratowników uczy, że warto uzupełnić jej skład o kilka drobnych przedmiotów jak np. agrafki czy pęseta.

Niektórzy zalecają, by apteczki były zaopatrzone w środki przeciwbólowe, tabletki na chorobę lokomocyjną, węgiel, jednak zgodnie z normami europejskimi apteczka samochodowa nie powinna być zawierać żadnych leków. Dlaczego?

To proste warunki w samochodzie w ciągu roku są zmienne, wilgotność duża, a zakres temperatur mieści się gdzieś między arktycznymi chłodami, a tropikalnymi upałami. Tego nie przeżyje żaden lek. Dlatego w apteczce powinny być tylko środki pierwszej pomocy niezbędne w czasie wypadku. Na rynku jest wiele rodzajów apteczek różniących się wyglądem i ceną. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze jest to, co w środku.

Autor: Oprac. DK