Apteczka homeopatyczna i zielarska

W apteczce na wakacje powinny się znaleźć leki, które pomagają w łagodzeniu skutków takich dolegliwości, które w innych porach roku zdarzają się rzadziej. Zaletą środków homeopatycznych i ziół jest to, że nie wywołują działań niepożądanych i stymulują naturalne reakcje organizmu.

W apteczce na wakacje powinny się znaleźć leki, które pomagają w łagodzeniu skutków takich dolegliwości, które w innych porach roku zdarzają się rzadziej. Zaletą środków homeopatycznych i ziół jest to, że nie wywołują działań niepożądanych i stymulują naturalne reakcje organizmu.

Na temat leków homeopatycznych krążą w Polsce różne opinie. Jedni twierdzą, że są one panaceum na wszystkie choroby i dolegliwości, a inni, że to jest tylko kosztowne placebo. Tymczasem homeopatię stosuje się w wielu krajach świata i oczywiście w Europie. W niektórych krajach leki należące do tej grupy stosuje się w leczeniu szpitalnym, a leki są refundowane. Zielarstwo ma swoich zwolenników i przeciwników. Pewne jest jedno, że każdy może wybrać sobie taki specyfik, jaki mu najbardziej odpowiada.


Choroba lokomocyjna

W leczeniu tej przypadłości leki homeopatyczne są bardzo skuteczne. Przy czym nie powodują upośledzenia reakcji, co ważne jest szczególnie u cierpiących na tę dolegliwość kierowców. Można wybierać spośród kilku leków, w zależności od objawów. Jest lek, który pomaga, kiedy wskazaniem do jego podawania jest bladość skóry, zawroty głowy oraz nudności. Przydaje się zwłaszcza w podróżach samolotem lub statkiem. Inny lek przydatny jest wtedy, gdy chorobie lokomocyjnej towarzyszy gwałtowne osłabienie z uczuciem ssania w żołądku i biciem serca. Za jeszcze innym lekiem powinien rozejrzeć się ten, kto chce ochrony głównie przed nudnościami w czasie jazdy. Jest także specyfik, który pomaga, gdy pojawiają się nudności i wymioty oraz duża nadwrażliwość w okolicy żołądka.

Natomiast zupełnie inny lek potrzebny jest wtedy, gdy obawiamy się niedyspozycji podczas podróży, objawiającej się biegunką motoryczną, znacznym osłabieniem i drżeniem rąk. Jest jednak też taki preparat złożony, który można zastosować niezależnie od rodzaju dolegliwości.


Kontuzje i skaleczenia

Bardzo istotne jest podanie ich jak najszybciej od chwili urazu. Jeśli jest to poważny uraz będzie to tylko leczenie uzupełniające, bo wymaga diagnostyki i konsultacji chirurgicznej. Ale nawet w przypadku złamania, warto przyspieszyć proces gojenia i kostnienia, stosując środki homeopatyczne. Arnikę, która jest rośliną używaną w homeopatii i w zielarstwie w postaci maści czy kompresu stosujemy w przypadku zranień tkanek miękkich. Można też ją podać w bólach pourazowych. Arnika ogranicza tworzenie się krwiaków, a także przyśpiesza bliznowacenie i gojenie się ran. Przy urazach więzadeł i ścięgien oraz zwichnięciach oraz stłuczeniach okostnej, a także w razie miejscowego obrzęku pourazowego także stosujemy arnikę. Bardzo pomaga zastosowanie zimnych okładów.


Osutka świetlna

Są to zmiany skórne spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce. Homeopatia ma na to dwa najczęściej stosowane leki. Jeden, który jest wskazany przy obrzęku skóry o różowym zabarwieniu z odczuciem kłucia i pieczenia i powinien być stosowany równolegle z zimnymi okładami. A drugi jest skuteczny, gdy po nadmiernym nasłonecznieniu pojawi się żywo czerwone zabarwienie skóry z odczuciem gorąca, podwyższoną temperaturą ciała i niepokojem, który męczy chorego. Zioła również mogą pomóc w łagodzeniu skutków oparzenia. Maść z nagietka łagodzi dolegliwości skóry, podobnie jak beta-karoten w tabletkach.


Ostre biegunki

Mogą być wskazaniem do podania środków homeopatycznych i ziół. Nie należy jednak zapominać o nawadnianiu chorego i podawaniu probiotyków oraz odpowiedniej diecie z wykluczeniem mleka, owoców, soków i potraw ciężkostrawnych. I znów mamy do wyboru kilka leków, w zależności od objawów. Coś innego podamy choremu, gdy występuje obfita biegunka, której mogą towarzyszyć wymioty i gorączka, a charakterystyczne jest znaczne osłabienie i niepokój chorego. Inny lek jest wskazany, wtedy kiedy pojawia się gwałtowna biegunka z bólami brzucha o charakterze skurczowym, nudności i wymioty. Wśród ziół dla osób cierpiących na zatrucia pojawiają się specjalne, gotowe mieszanki i herbatki pomagające w pracy wątrobie.

Przy niestrawności pomocne są preparaty, których składnikami czynnymi są zioła o smaku gorzkim. Zielarze od dawna mówią o ich dobroczynnym działaniu: pobudzają przepływ soków trawiennych, soku z gruczołów jamy ustnej, żołądka, trzustki, dwunastnicy i wątroby; są polecane „na dobre trawienie”, ponieważ pobudzają przepływ soków trawiennych powodując wzrost apetytu.


Ugryzienia przez owady

Leki homeopatyczne mogą być niezastąpione przy częstej w okresie letnim dolegliwości – pogryzieniu przez meszki, komary, osy lub pszczoły. I w tej kategorii jest dostępna cała gama leków, które wybiera się według objawów. Jest taki, który najlepiej działa. gdy pojawi się jasnoróżowy obrzęk z mocno napiętą skórą. Potrzebne są też zimne okłady.
Inny lek podamy pacjentowi po ukąszeniu, gdy pojawiają się bolesne swędzące grudki oraz silna nadwrażliwość na dotyk, a w miejscu ugryzienia uczucie zdrętwienia.

Można także kupić w aptece żel, który skutecznie łagodzi podrażnienia wywołane ukąszeniami owadów, neutralizuje ból, swędzenie i pieczenie skóry. Skutki ukąszeń łagodzą również olejki eteryczne z ziół. Mogą to być olejki lawendowe czy z geranium. Jednak przed nałożeniem na skórę trzeba je koniecznie rozcieńczyć zwykłym olejem, ponieważ sprzedawane są w bardzo dużym stężeniu. Tych olejków można użyć także do odstraszenia owadów. Należy pachnące olejki wlać do gorącej wody, aby parowały, a najlepiej w tej roli sprawdza się kminek aromatyczny.

Autor: Iwonna Widzyńska-Gołacka