Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno, a współczesna ortodoncja jest w stanie poradzić sobie z prawie każdą wadą zgryzu. Jeśli więc marzysz o pięknym uśmiechu, warto zdecydować się na założenie aparatu. Z lek. stom. Kamilą Wasiluk rozmawia Anna Komorowska

Na leczenie ortodontyczne nigdy nie jest za późno, a współczesna ortodoncja jest w stanie poradzić sobie z prawie każdą wadą zgryzu. Jeśli więc marzysz o pięknym uśmiechu, warto zdecydować się na założenie aparatu. Z lek. stom. Kamilą Wasiluk rozmawia Anna Komorowska

Jak nieprawidłowy zgryz wpływa na nasze zdrowie?

Kamila Wasiluk: U osób z wadami zgryzu często występują problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi, bóle głowy i karku, wady wymowy, chrapanie, a nawet bezdech senny. Nieprawidłowy zgryz na pewno wpływa też na naszą kondycję psychiczną. Pacjenci z krzywymi zębami nie lubią się uśmiechać.


Jakie aparaty mamy na rynku?

Ogólnie aparaty ortodontyczne dzielą się na stałe i wyjmowane. Wśród aparatów stałych wyróżniamy aparaty ligaturowane gumkami, czyli tradycyjne, najczęściej spotykane, oraz aparaty samoligaturujące, w których gumkę zastępują specjalnie skonstruowane klapki. Aparaty te występują też w formie estetycznej, co oznacza, że zamki zamiast z metalu wykonane są z tworzyw w kolorze zęba lub kryształu.


Ile kosztuje leczenie?

Każda klinika ustala koszty leczenia indywidualnie – może to być koszt założenia aparatu oraz wszystkich wizyt kontrolnych oddzielnie lub koszt może być skalkulowany za całość leczenia. Zasadniczo koszt założenia aparatu stałego metalowego to około 1800-2000 zł za jeden łuk zębowy. Aparaty samoligaturujące i estetyczne są droższe. Aparat ruchomy, częściej stosowany u dzieci, to koszt około 800-1000 zł.


Jak długo trwa prostowanie zębów?

Leczenie ortodontyczne trwa około dwóch lat. U dzieci może ono trwać dłużej lub być dwuetapowe.
Czy noszenie aparatu wiąże się z dużym bólem?

Odczucia podczas leczenia ortodontycznego są bardzo indywidualne. Większość pacjentów odczuwa jedynie niewielki dyskomfort w postaci uczucia „ciągnięcia” zębów, tkliwości, wrażliwości podczas gryzienia. Niewielka grupa pacjentów określa ból jako dokuczliwy. Nieprzyjemne odczucia pojawiają się zwykle po każdej wizycie kontrolnej i trwają około 5-7 dni.


Czy codzienna dieta musi ulec dużym zmianom? Z czego trzeba zrezygnować?

Generalnie dieta nie musi ulec radykalnej zmianie. Natomiast podczas noszenia aparatu należy unikać gryzienia twardych produktów, takich jak orzechy, twarde cukierki czy jabłka. Ze względu na zwiększone ryzyko próchnicy unikamy słodyczy, słodkich napojów i innych pokarmów bogatych w węglowodany proste.


Jak wygląda codzienna higiena podczas noszenia aparatu?

Zęby myjemy minimum dwa razy dziennie, choć idealnie byłoby je myć po każdym posiłku. Możemy wykorzystać szczoteczkę manualną do aparatów ortodontycznych lub elektryczną. Dobrze jest się zaopatrzyć w dodatkowe przybory takie jak nitka dentystyczna do aparatów ortodontycznych, specjalne cienkie szczoteczki, tzw. międzyzębowe, oraz irygator. Z reguły na wieczorną higienę zębów poświęcamy więcej czasu – nitkujemy przestrzenie między zębami oraz oczyszczamy zęby wyciorkami w okolicy zamków i dziąseł, gdyż tam najłatwiej kumuluje się płytka nazębna. Płuczemy jamę ustną irygatorem.


Jak często trzeba się zgłaszać na wizyty kontrolne?

Terminy wizyt kontrolnych ustala lekarz ortodonta, z reguły odbywają się one co 4-6 tygodni.


Czy wśród dorosłych pacjentów nadal funkcjonuje przekonanie, że aparat przystoi tylko nastolatkom? Spotyka się pani z obawami typu „w moim wieku to już nie wypada” lub „co ludzie powiedzą”?

Absolutnie nie! Dorośli pacjenci do decyzji o założeniu aparatu podchodzą bardzo pozytywnie. Dla nich liczy się przede wszystkim poprawa uśmiechu oraz korzyści zdrowotne. Czasy, kiedy tylko dzieci i nastolatki nosiły aparaty ortodontyczne, minęły bezpowrotnie.


Pacjenci opowiadają pani, jak reagują ich bliscy, znajomi z pracy?

Rodzina i znajomi moich pacjentów reagują bardzo dobrze. Pacjenci motywują swoje koleżanki i kolegów z pracy, którzy również decydują się na założenie aparatu i często trafiają potem do mnie na leczenie. Po zakończeniu terapii, gdy cieszą się pięknym uśmiechem, są bardzo szczęśliwi, że się na nią zdecydowali.


Kamila Wasiluk – lekarz stomatolog, ortodonta (Master of Science in Orthodontics). Współwłaścicielka warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium w Warszawie. Autorka bloga Mama Ortodonta (www.mamaortodonta.pl).

Autor: Anna Komorowska/ Fot. facebook.com/mamaortodonta