Antyoksydanty w walce o młodość

Nie powinniśmy rezygnować z żadnej formy dbania o młodość. Nowoczesna kosmetyka jest nam w tym bardzo pomocna, daje ogromne możliwości, nie bójmy się więc z tego korzystać. Rozmowa z Ewą Mateją-Witkowską, kosmetyczką.

Nie powinniśmy rezygnować z żadnej formy dbania o młodość. Nowoczesna kosmetyka jest nam w tym bardzo pomocna, daje ogromne możliwości, nie bójmy się więc z tego korzystać. Rozmowa z Ewą Mateją-Witkowską, kosmetyczką.

Czym jest zjawisko oksydacji?


Oksydacja to przemiana metaboliczna polegająca na utlenianiu. W jej wyniku powstają wolne rodniki, których nadmiar w organizmie jest szkodliwy. Wolne rodniki uszkadzają błonę komórki, odpowiadają za wiele chorób i wpływają na proces starzenia się organizmu. Na oksydację, a więc powstawanie wolnych rodników, wpływają m.in.: promieniowanie słoneczne, alkohol, nikotyna, zanieczyszczone środowisko oraz nieprawidłowa dieta obfita w tłuszcze zwierzęce i konserwanty.


Zatem antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze, zawarte w pożywieniu i kremach, to składniki, które pozwalają nam reperować skutki oksydacji?


Dokładnie. To witaminy A, E, C, beta-karoten, ale również składniki mineralne i enzymy.

Przeciwutleniacze znajdziemy np. w pożywieniu. Dobrze też wpływa na nas przebywanie na łonie natury, z dala od cywilizacji, relaks i ruch. Ale czy to wystarcza?


To prawda, że właściwie dobrana dieta będzie bogata w antyoksydanty i inne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, co przełoży się na dobry wygląd i samopoczucie. Natomiast kosmetyki o działaniu antyoksydacyjnym zostały opracowane w celu wychwytywania i neutralizowania wolnych rodników wytwarzanych przez skórę. Miejscowe antyoksydanty, jak witamina C, muszą mieć postać umożliwiającą ich wykorzystanie przez skórę. Witamina ta powinna zatem być stabilna i wysoce stężona, musi także cechować się neutralnym odczynem pH.

Szeroko zakrojone badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych doprowadziły do opracowania technologii wytwarzania składników zawierających witaminę C o obojętnym pH, pokrytych askorbianianofosforanem magnezu w celu stabilizacji. Uzyskano również najwyższy poziom penetracji do skóry w postaci cząsteczkowej, która jest najlepiej wykorzystywana przez komórki skóry. W połączeniu z najnowszymi peptydowymi czynnikami wzrostu zapewnia to dostarczenie skórze najnowocześniejszego rodzaju terapii w celu ochrony przed wolnymi rodnikami i uszkadzającymi ją procesami zachodzącymi podczas starzenia się.


Czy to prawda, że osoby palące papierosy potrzebują większych dawek przeciwutleniaczy?


Z pewnością powinny one zwrócić szczególną uwagę na środki pielęgnacyjne z zawartością witaminy C, żeby chociaż częściowo zneutralizować szkodliwe działanie nikotyny na skórę.


Jak wiadomo, kosmetyki działają na powierzchni skóry i tuż pod nią, a procesy starzenia i wszelkich zmian zachodzą głęboko w tkankach. Czy młodego wyglądu nie zapewni nam bardziej dbanie o siebie, unikanie nadmiaru słońca, dobre samopoczucie i pogoda ducha niż kosmetyki „przywracające” młodość?


Młody wygląd zależy od wielu czynników, takich jak właściwa dieta, sen, czynny wypoczynek i pielęgnacja. Nie powinniśmy więc rezygnować z żadnej formy dbania o młodość, tak ciała, jak i ducha. Nowoczesna kosmetyka jest nam w tym bardzo pomocna, daje ogromne możliwości, nie bójmy się więc z tego korzystać.

Autor: Renata Mazurowska