Antykoncepcyjna mitologia

Mitów dotyczących antykoncepcji jest więcej niż gwiazd na niebie. Co jest prawdą, a co fałszem? Jak sprawić, by seks był przyjemny i bezpieczny? Kluczem do sukcesu jest wiedza i odpowiedzialność. Odpowiedzialności musisz nauczyć się sam/a, wiedzę pomożemy Ci zdobyć. Zaczynamy - dzisiaj rozprawiamy się z  "antykoncepcyjną mitologią".

Mitów dotyczących antykoncepcji jest więcej niż gwiazd na niebie. Co jest prawdą, a co fałszem? Jak sprawić, by seks był przyjemny i bezpieczny? Kluczem do sukcesu jest wiedza i odpowiedzialność. Odpowiedzialności musisz nauczyć się sam/a, wiedzę pomożemy Ci zdobyć. Zaczynamy - dzisiaj rozprawiamy się z  "antykoncepcyjną mitologią".

Pigułki antykoncepcyjne powodują raka

Mija już prawie 50 lat od momentu wprowadzenia na rynek tabletki antykoncepcyjnej. Na świecie stosuje ją około 100 milionów kobiet. Przez ten czas pigułki zmieniały swój skład i proporcje. Od początku pojawienia antykoncepcji hormonalnej badano jej bezpieczeństwo. Wiadomo, że pigułki - jak każde medykamenty - mogą mieć skutki uboczne. Jednak, jeśli chodzi o nowotwory, wszystkie badania wskazują, że przyjmowanie pigułek przynosi raczej korzyści. Panie stosujące pigułki wieloskładnikowe są trzykrotnie mniej narażone na raka jajników i śluzówki macicy. Ochrona utrzymuje się nawet po kilku latach od zaprzestania przyjmowania pigułek. Trwają dyskusje, co do wpływu na częstość zachorowania na nowotwór piersi i szyjki macicy - ale nawet, jeśli taki wpływ można udowodnić, to jest on niezwykle mały.


Kąpiel wypłukuje plemniki z pochwy

Ani woda ani mocz ani oranżada nie zapobiegają zapłodnieniu. W USA w latach 50 i 60., jako środek antykoncepcyjny, popularne były płukanki z coca-coli. Skuteczność wątpliwa, a niebezpieczeństwo uszkodzenia dróg rodnych duże.


Stosunek przerywany zabezpiecza przed ciążą

Każda penetracja może zakończyć się zapłodnieniem, nawet, jeśli nie dochodzi do wytrysku. Zajście w ciążę przez stosunek przerywany jest możliwe, gdy partner wysunie się za późno lub w cewce zostały plemniki z poprzedniego wytrysku.


Pigułki antykoncepcyjne tuczą

Dobrze dobrane pigułki nie powinny powodować efektów ubocznych np. tycia. Owszem, niektóre preparaty u osób bardzo wrażliwych mogą powodować zatrzymanie wody w komórkach. To sprawia, że waga może podskoczyć nawet o 2 kg. Przyczyn wzrostu masy ciała u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną jest kilka. Pierwszą jest powstawanie obrzęków, hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych powodują zatrzymanie wody i sodu w organizmie. Drugą przyczyną tycia podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej jest wpływ estrogenów na proces spalania tkanki tłuszczowej. Trzecią, stosunkowo rzadką, jest po prostu wzrost apetytu.


Pigułki antykoncepcyjne osłabiają popęd seksualny kobiety

Tabletki zawierające hormony ingerują na tyle silnie w organizm kobiety, że mogą spowodować obniżenie się libido, czyli popędu płciowego. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z ginekologiem i dobrać metodę antykoncepcji, która nie będzie miała aż tak dużego wpływu na pożycie intymne. Niezależnie od tego, każdy preparat należy przyjmować przez, co najmniej, trzy miesiące. Dopiero wówczas można stwierdzić, czy został dobrany właściwie. Czasami pierwsze pigułki okazują się chybione.


Podczas pierwszego razu ryzyko, zapłodnienia jest niewielkie

Ryzyko zapłodnienia podczas pierwszego stosunku wynosi 1:20, czyli jest takie samo jak przy każdym innym stosunku. Kobieta jest gotowa do zapłodnienia, kiedy tylko wchodzi w okres owulacyjny - co oznacza, że może zajść w ciążę nawet przed pierwszą miesiączką! (owulacja poprzedza miesiączkę o blisko dwa tygodnie).


Przyjmowanie hormonów powoduje przebarwienia na twarzy

Winne są nie pigułki tylko słońce. Biorąc hormony nie powinno się także korzystać z solarium. Hormony mogą sprawiać, że skóra staje się na nie jeszcze bardziej wrażliwa.


Skuteczność prezerwatywy i pigułek jest porównywalna

Prezerwatywa może dobrze chronić przed ciążą, ale bardzo wiele zależy od doświadczenia stosujących oraz jakości prezerwatywy. Ryzyko zajścia w ciążę wynosi 16:100. Najskuteczniejszą metodą antykoncepcyjną są pigułki. Prezerwatywa jest natomiast nieoceniona, jeśli chodzi o ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.


Antykoncepcję hormonalną należy, od czasu do czasu, przerywać

Ten pogląd pochodzi z czasów, kiedy stężenie hormonów w pigułkach było ponad 250 razy wyższe niż współcześnie. Robienie przerw innych niż na ciążę nie ma żadnego uzasadnienia medycznego. Po pewnym czasie przyjmowania pigułki ustala się równowaga hormonalna: po jej osiągnięciu kobiety czują się lepiej, mają krótsze miesiączki, nie skarżą się na bóle ani napięcie przedmiesiączkowe.


Podczas miesiączki można się kochać

Menstruacja nie jest przeszkodą w uprawianiu seksu, trzeba jednak pamiętać o higienie. Podczas miesiączki organizm kobiety jest bardziej narażony na infekcje bakteryjne i grzybicze. Należy pamiętać też o tym, że miesiączka nie wyklucza zajścia w ciążę (dotyczy to kobiet z krótkim cyklem).


Dziewica nie zajdzie w ciążę

Błona dziewicza nie stanowi dla wędrujących plemników żadnej przeszkody w drodze do macicy i jeśli kobieta właśnie jajeczkuje, istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Sytuacja taka może się zdarzyć, gdy podczas pieszczot u partnera nastąpi wytrysk i sperma zostanie przeniesiona w okolice narządów płciowych kobiety.


Duży penis duża przyjemność

Rozmiar członka nie wpływa na jakość życia seksualnego. Dzieje się tak dlatego, że podczas wzwodu penisy, bez względu na rozmiar osiągają podobną wartość. Tak naprawdę decydujące znaczenie ma technika oraz znajomość potrzeb partnerki. Wielkość penisa jest rzeczą indywidualną, problemem jest tzw. mikropenis mamy z nim do czynienia wtedy, gdy jego długość w czasie spoczynku jest mniejsza niż 2 cm.

Autor: Oprac. DK