Anoreksja chorobą genetyczną?

Główną przyczyną anoreksji mogą być geny.

Główną przyczyną anoreksji mogą być geny.

Anoreksja jest dosyć rzadkim zaburzeniem psychicznym polegającym na tragicznej utracie wagi, perfekcjonizmie opartym na kompleksach i obsesyjnym przekonaniu o nieustannym nabieraniu na wadze.

Około 0,6 procent dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych cierpi z powodu anoreksji, a średnio 90 procent z nich to kobiety, donosi National Institute of Mental Health. Niejednokrotnie choroba ta prowadzi nawet do śmierci. Jako, że jest to choroba psychiczna, nie łatwe jest określenie dokładnych przyczyn tego, że człowiek nieustannie postrzega siebie, jako osobę otyłą. Istnieje jednak kilka aspektów, które niewątpliwie wpływają na psychikę, prowadząc do anoreksji - czytamy w "Life's Little Mysteries".

Mimo presji, jaką na młode dziewczyny wywierają przeraźliwie chude "ideały piękna", badania wykazały, że przyczyn anoreksji można doszukiwać się również w silnych uwarunkowaniach genetycznych. Badania wśród rodzin wykazały, że zjawisko anoreksji cyklicznie pojawia się w rodzinach. Dr Cynthia Bulik już w 2007 roku na łamach "Annual Review of Nutrition" opowiadała o tej zależności.

Z kolei dr Walter Kaye z University of California, specjalista ds. zaburzeń żywieniowych uważa, że uznawanie chudych modelek i innych wizerunków kreowanych w mediach za jedyną przyczynę anoreksji jest niewłaściwe. "Ludzie przez długi czas winili rodziny i media, ale zaburzenia w żywieniu to choroby biologiczne. Dlatego też lepsze wyniki w radzeniu sobie z problemem uzyskać można, stosując leczenie oparte na podejściu biologicznym" - stwierdza dr Kaye. Dotychczasowe odkrycia potwierdzają tezę, że główną przyczyną anoreksji są uwarunkowania genetyczne. Jeżeli faktycznie tak jest - najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu byłaby terapia genowa.

Autor: Świat Zdrowia, PAP