Anioł w domu, diabeł w szkole

Co zrobić, gdy nasze dziecko w domu zachowuje się jak aniołek, a w szkole rosną mu rogi?

Co zrobić, gdy nasze dziecko w domu zachowuje się jak aniołek, a w szkole rosną mu rogi?

Odczekaj chwilę

Jeśli dziecko dopiero rozpoczęło szkolną edukację, być może nie czuje się tam zbyt pewnie i swoim krnąbrnym zachowaniem chce zwrócić na siebie uwagę. Najczęściej mija to, kiedy zapozna się z zasadami panującymi w szkole i odnajdzie swoje miejsce w grupie.


Rozmawiaj

Dobrze jest rozmawiać z dzieckiem na temat jego zachowań w szkole i w domu. Możliwe, że pozwolą one znaleźć przyczynę i zrozumienie, dlaczego dziecko potrafi być diabełkiem i aniołkiem w jednej skórze. Warto próbować być tolerancyjnym dla tych zachowań i pamiętać, że wraz z dorastaniem maluch będzie potrafił lepiej kontrolować swoje zachowania. Aby rozmowa była skuteczna mów do dziecka krótko i konkretnie. Nie wdawaj się w długie przemowy, bo wtedy nie skupi uwagi na najważniejszej sprawie.


Pokaż dziecku, jak może radzić sobie ze złością

Jeżeli dziecko swoje napięcie odreagowuje tylko za pomocą zachowań agresywnych, jak najszybciej należy zaznajomić je z innymi sposobami reagowania. Można zachęcać je do narysowania swojej złości, czy biegania na podwórku. Warto także zwrócić uwagę na to, co ogląda i jak się bawi twój mały złośnik. Ogranicz oglądanie bajek z elementami agresji. Zadbaj, by w twojej rodzinie było jak najmniej zachowań agresywnych Pamiętaj, że zachowania dorosłych są najlepszym przykładem dla ich dzieci.


Zachowaj spokój

Wiadomo, że każdy rodzic marzy o grzecznym i ułożonym dziecku. Wtedy czuje dumę i zadowolenie. Niestety, kiedy okazuje się, że zaczyna sprawiać problemy i to na oczach całej szkoły, trudno zachować spokój. Okazując zdenerwowanie, pokazujesz jednak własną bezradność. Jeśli chcesz być przykładem dla swojego dziecka, miej własne sposoby na stres. Tylko swoim spokojem możesz wyciszyć dziecko.


Współpracuj z nauczycielem

W swoich zmaganiach z niegrzecznym zachowaniem dziecka na terenie szkoły, pamiętaj o współpracy z nauczycielem. To przecież on ma okazję obserwować twoja pociechę codziennie i na temat jego postępowania wie najwięcej. Warto razem z nim stworzyć system konsekwentnego reagowania i systematycznie wymieniać się swoimi spostrzeżeniami.


Poproś o pomoc specjalistę

Jeśli czujesz się już bezsilny, współpraca z nauczycielem nie przyniosła oczekiwanych rezultatów a twoje dziecko nadal wraca z uwagami w dzienniczku, to czas na spotkanie z wiedza i doświadczeniem psychologa szkolnego.

Autor: Andżelika Korczak-Urban, psycholog