Alergia na roztocze. Jak prać kołdrę i poduszki, aby pozbyć się roztoczy, grzybów i bakterii?

Poduszki i kołdry są siedliskiem roztoczy, a kurz, pot i drobinki martwej skóry gromadzą się nie tylko na powierzchni pościeli, lecz również w jej wnętrzu. Dlatego należy czyścić ją kilka razy w roku, bez względu na to, czy wypełniona jest puchem, pierzem czy też włóknem syntetycznym.

Poduszki i kołdry są siedliskiem roztoczy, a kurz, pot i drobinki martwej skóry gromadzą się nie tylko na powierzchni pościeli, lecz również w jej wnętrzu. Dlatego należy czyścić ją kilka razy w roku, bez względu na to, czy wypełniona jest puchem, pierzem czy też włóknem syntetycznym.

Kołdry i poduszki to prawdziwe siedlisko roztoczy, bakterii i grzybów. O tym, jak mogą one uprzykrzać życie wie każdy, kto zmaga się z alergią na kurz domowy i roztocza.
Jak prać kołdry i pierzyny?

Najczęściej używamy tych wypełnionych watoliną lub specjalnym poliestrem, jednak wciąż w wielu domach królują tradycyjne pierzyny z pierzem lub puchem. Zanim zdecydujesz się na pranie kołdry, sprawdź na metce zalecenia producenta. Niektóre można po prostu wrzucić do pralki (zwłaszcza te z wypełnieniem dla alergików), ale cały sekret polega na technice prania…

Przede wszystkim upewnij się, czy kołdra zmieści się do pralki (o ile dozwolone jest pranie na mokro). Większość domowych pralek jest niestety za mała, a ściśnięta i zbita pierzyna nie wypierze się dokładnie. Znaczenie ma również wielkość suszarki bębnowej – w zbyt małej kołdra może poprzepalać się od gorącego powietrza lub nierównomiernie wysuszyć. Zamiast upychać pościel na siłę, lepiej jest oddać ją do pralni chemicznej.


Czytaj także: Proszki mogą uczulać - rozmowa z alergologiem Ewą Rudnicką


Przed praniem wyczyść całą kołdrę odkurzaczem, aby usunąć jak najwięcej kurzu. Możesz użyć szczotkowej nasadki lub przymocować taśmą do rury odkurzacza stare pończochy lub rajstopy.

Zanim nastawisz pralkę, sprawdź w mało widocznym miejscu, czy preparaty, których zamierzasz użyć (np. odplamiacz), nie zniszczą tkaniny lub kolorów. Zaleca się stosowanie łagodnych proszków lub płynów do prania oraz nastawienie programu do tkanin delikatnych.

Wełnianą kołdrę można prać w temperaturze nie wyższej niż 30°C. Użycie zbyt ciepłej wody spowoduje, że zamiast ciepłej pierzyny wyjmiemy z pralki kawał filcu.


Czytaj także: Mieszkanie bez roztoczy - wygraj walkę z kurzem


Kołdry puchowe i wypełnione pierzem – właściwie nie powinno się prać ich na mokro, tylko czyścić chemicznie. Często wystarczy samo przewietrzenie, żeby odświeżyć puch lub pióra. W ostateczności można je prać w domu, choć należy tego unikać (puchowe rzeczy mogą się rozedrzeć i zatkać ujścia w pralce). Jeśli już musisz, pierz puchową kołdrę w pralce przez nie więcej niż 3 minuty, w razie konieczności przerywając program. Użyj jak największej ilości zimnej wody i delikatnego detergentu (gorąca woda wymyje tłuszcz z piór i zaczną one nieprzyjemnie pachnieć). Płucz przez 2 minuty i odwiruj do sucha. Piorąc kołdrę ręcznie, trzeba to robić w wannie i używać jak najwięcej zimnej wody. Detergent należy rozpuścić w wodzie przed zamoczeniem kołdry, prać przez wygniatanie i płukać dwukrotnie w ten sam sposób.


Suszeniejeśli masz pralkosuszarkę lub suszarkę bębnową, pamiętaj, aby ustawić program dla odpowiednich materiałów. W połowie suszenia wyjmij kołdrę i roztrzep ją, aby się upewnić, że wypełnienie nie zbija się i nie gromadzi w jednym miejscu (np. w rogu). Może temu zapobiec dorzucenie do pralki czystej piłeczki tenisowej lub pary tenisówek. Narobią trochę hałasu, ale też doskonale rozbiją wszelkie zbrylenia i zapobiegną zbijaniu się wypełnienia. Puchowych pierzyn nie rozwieszaj na sznurze, bo mokry puch opadnie i zbije się na dole. Raczej rozłóż je do suszenia (w półcieniu) na czystych ręcznikach i strzepnij od czasu do czasu.


Jak prać poduszki?

Jeśli masz w domu suszarkę bębnową, możesz odświeżyć te części posłania w bardzo prosty sposób – wystarczy ustawić ją na najniższą temperaturę i wrzucić poduszki. Taki zabieg częściowo usunie kurz, a poduszka stanie się puszysta. Jeśli zależy ci na praniu, sprawdź na metce rodzaj wypełnienia oraz zalecenia producenta.


Wypełnienie tekstylne i syntetycznetakie poduszki z biegiem czasu stają się coraz bardziej zbite, płaskie i twarde. Większość z nich można po prostu wrzucić do pralki. Należy wówczas wybrać niską temperaturę i najkrótszy cykl prania. Odwirowuje się je do sucha. Ręcznie pierze się w zimnej wodzie, płucze dwukrotnie, wyciska możliwie jak najwięcej wody i suszy w półcieniu. Jeśli woda zbyt długo wycieka, można przebić poduszkę w kilku miejscach grubą igłą.

Poduszki z pierza i puchuniektórzy przestrzegają przed praniem ich na mokro (ponieważ puch i pierze mogą w ten sposób tracić naturalną wytrzymałość) i zalecają korzystanie z usług pralni. Jeśli jednak pierzesz poduszki puchowe w pralce, kup specjalny płyn do prania puchu dostępny w sklepach z artykułami sportowymi (przeznaczony głównie do prania śpiworów). Unikaj wysokich temperatur wody i pamiętaj o suszeniu w cieniu (jeśli nie masz suszarki) – wysoka temperatura i słońce mogą powodować wydzielanie się resztek tłuszczu z piór, puch i pierze mogą odparzyć się i w efekcie wydzielać nieprzyjemny zapach.

Autor: Daria Mędelska-Guz/IF Fot. 123RF