Ale jestem senna...

Zasnąć można w wielu, czasami niecodziennych sytuacjach - w pracy, przy komputerze, szkole. Co jest tego powodem? Czy tylko zmęczenie? Nie zawsze, senność może być objawem poważnej choroby.

Zasnąć można w wielu, czasami niecodziennych sytuacjach - w pracy, przy komputerze, szkole. Co jest tego powodem? Czy tylko zmęczenie? Nie zawsze, senność może być objawem poważnej choroby.

Znużenie, senność i niezdolność do koncentracji są zwykle wynikiem przemęczenie lub źle przespanej nocy. W niektórych przypadkach ospałość nie powinna dziwić i sami z łatwością możemy określić jej przyczyny. Ospałość występuje też zwykle we wczesnym okresie ciąży. Jeżeli senność jest sporadyczna i łatwo określić jej pochodzenie nie powinniśmy się martwić. W takim przypadku potrzebna jest porządna dawka snu. Jeżeli jednak notorycznie odczuwamy ospałość, to może być objaw poważnej choroby.


Choroba pocałunków

Przyczyną ospałości może być przewlekła mononukleoza, zwana również chorobą pocałunków, ponieważ zakażenie następuje przez ślinę. Wbrew nazwie nie musi być to pocałunek, a wystarczy ślina zostawiona np. na butelce, z której pił ktoś przed nami. Mononukleoza w ostrej postaci objawia się gorączką i bólem gardła. W niektórych przypadkach choroba przybiera formę przewlekłego zmęczenia objawiającego się sennością właśnie, kłopotami z koncentracją oraz ogólnym osłabieniem. Mononukleoza dotyczy głównie dzieci i młodzieży dojrzewającej.

Inną chorobą, która objawia się sennością jest niedoczynność tarczycy. Ospałości towarzyszy również uczucie zimna, zwolnienie akcji serca oraz zatwardzenie. W takim przypadku należy koniecznie skontaktować się z lekarzem, gdyż konieczna będzie kuracja hormonalna. Jest to częsta przypadłość kobiet w średnim wieku.


Anemia i depresja

Jeżeli ospałości towarzyszą omdlenia i stany duszności to może być to oznaką anemii. Skóra staje się wówczas blada, a organizm jest mocno osłabiony. Anemia, czyli niedokrwistość polega na mniejszej zawartości hemoglobiny we krwi. Przyczyny anemii mogą być różne, ale w każdym przypadku konieczna będzie wizyta u lekarza i badanie krwi.

Bywa, że senność ma podłoże psychiczne. Jeżeli mamy problem z porannym wstawaniem, powodowanym ospałością, ale też brakiem motywacji do działania to mogą to być pierwsze objawy depresji. Ospałość może być też połączona z bólami głowy, ogólnym, złym samopoczuciem, kłopotami z koncentracją oraz obniżonym libido.

Senność może też być objawem kłopotów z niskim ciśnieniem tętniczym. Ospałości mogą towarzyszyć zawroty głowy, szum w uszach, mroczki, a nawet omdlenia.

W przypadkach, które nie wymagają leczenia farmakologicznego z sennością możemy walczyć na kilka sposobów, które nie wykluczają się nawzajem:

- ćwiczenia fizyczne pobudzające krążenie,

- prysznic, najlepiej zimny,

- filiżanka kawy,

- chłodne płyny, najlepiej niegazowana woda

Autor: Oprac. DK