Akogo to obchodzi? Fundacja akogo.

Wszystko wydarzyło się nagle, gdy Ola – córka Ewy Błaszczyk – zakrztusiła się, popijając lekarstwo. Dziewczynka zapadła w śpiączkę, a Ewa Błaszczyk rozpoczęła walkę o zdrowie dzieci z urazami mózgu.

Wszystko wydarzyło się nagle, gdy Ola – córka Ewy Błaszczyk – zakrztusiła się, popijając lekarstwo. Dziewczynka zapadła w śpiączkę, a Ewa Błaszczyk rozpoczęła walkę o zdrowie dzieci z urazami mózgu.

Ewa Błaszczyk osobistą tragedię przekuła w nadzieję dla innych. Wraz z ks. Wojciechem Drozdowiczem (twórcą bardzo popularnego niegdyś programu religijnego „Ziarno”) siedem lat temu założyła Fundację „Akogo?”. Teraz dzieli czas między opiekę nad córkami, pracę w fundacji i w teatrze. Nazwa fundacji umyślnie została napisana z błędem językowym, jakby dziecko pytało: – Akogo to obchodzi, że w naszym kraju nie ma miejsca, w którym maluchy z urazami mózgu mogłyby dochodzić do zdrowia? Bo dziecko w tak ciężkim stanie nie nadaje się do ośrodka rehabilitacyjnego, nie powinno także trafić do hospicjum. Rehabilitacja w warunkach domowych jest bardzo trudna, może być także niebezpieczna dla życia małego pacjenta. Dlatego właśnie sztandarowym zadaniem fundacji jest budowa w podwarszawskim Międzylesiu kliniki „Budzik”. Pierwsza wzorcowa klinika powstaje przy Centrum Zdrowia Dziecka. Będzie to miejsce, w którym maluchy będą mogły znowu obudzić się do życia.

– Potrzeba znacznie więcej „Budzików” – mówi Ewa Błaszczyk. – Problem urazów neurologicznych dotyka nie tylko chore dzieci, ale i ich rodziny. Ludzie czują się osamotnieni, chowają bezradnie po domach, często dochodzi do tragedii. Nie jesteśmy nastawieni na pomoc indywidualną na terenie kraju – bo takie fundacje już istnieją. Naszym celem jest stworzenie rozwiązań systemowych dla dzieci po ciężkich urazach mózgu, wymagających długiej, intensywnej i drogiej hospitalizacji i rehabilitacji.


Fundacja „Akogo?” prowadzi warsztaty pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszeń u dzieci i niemowląt. Ta – zdawałoby się – podstawowa wiedza jest często niedostępna dla rodziców. Z niedowierzaniem traktujemy ostrzeżenia, że można się udusić cukierkiem albo utopić w szklance wody. Tymczasem takie tragiczne sytuacje mogą się rzeczywiście zdarzyć. Jak wtedy zareagować? Jak uratować dziecko? Osoby zainteresowane dokładne wskazówki znajdą pod adresem www.akogo.pl w zakładce medycyna/pomoc. Za pośrednictwem tej strony internetowej mogą one także skontaktować się ze specjalistami z zakresu schorzeń neurologicznych, rehabilitantami czy psychologami.

Fundacja nie boi się również mniej konwencjonalnych sposobów zwrócenia uwagi na problem urazów neurologicznych. Jeden z odcinków popularnego polskiego serialu pt. „Na dobre i na złe” został poświęcony pacjentowi w stanie śpiączki. Przy współpracy z Fundacją „Akogo” zrealizowano też kilka filmów dokumentalnych.

Autor: Sybilla Walczyk