A jesienią skóra sucha

Wystarczy codzienna porcja dobrego kremu nawilżającego i odpowiednia ilość wody mineralnej, by nasza cera na długo zachowała promienny blask, piękno i młodość.

Wystarczy codzienna porcja dobrego kremu nawilżającego i odpowiednia ilość wody mineralnej, by nasza cera na długo zachowała promienny blask, piękno i młodość.

Nawilżanie jest potrzebne niezależnie od wieku i pory roku. Sucha skóra jest mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych, podatna na podrażnienia, łatwo ulega zaczerwienieniu, ma tendencje do nadmiernego złuszczania i powstawania zmarszczek.


Jednak się starzeje

Po pierwsze starzenie. Wraz z upływem czasu następują zmiany w naskórku. Z drugiej strony utrzymaniu nawilżenia nie sprzyjają czynniki zewnętrzne. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, centralne ogrzewanie, klimatyzacja to przyczyny nadmiernego wysuszenia skóry, występujące nawet u osób młodych. Warto dodać, że zdaniem niektórych specjalistów, niezwykle ważną sprawą jest dbanie o nawilżanie skóry dzieci już od pierwszych dni życia. Dzięki temu redukujemy ryzyko wystąpienia u nich w przyszłości atopowego zapalenia skóry.


Więcej wody

Skóra traci około pół litra wody dziennie. Im cera jest bardziej sucha, tym jej pielęgnacja musi być bardziej intensywna. Spragniona, sucha skóra jest w stanie bardzo szybko wchłonąć niezbędne dla jej nawilżenia i regeneracji substancje. Zostają one wykorzystane do odbudowy płaszcza hydrolipidowego. Kosmetyki najnowszej generacji działają kompleksowo i spełniają różne funkcje. Zawierają zwykle kilka różnych substancji czynnych lub jedną o wielokierunkowym działaniu.


Hipernawilżenie

Szukaj substancji utrzymujących wodę w naskórku. Regulują one nawilżenie górnych warstw skóry, wiążą wodę. Należy do nich: higroskopijna gliceryna, glikole, mocznik, alantoina, aloe vera, aminokwasy, ich pochodne, sole sodowe kwasu piroglutaminowego, potas - mikroelement odgrywający znaczną rolę w gospodarce wodnej organizmu, osmoregulatory magazynujące wodę (np. pochodne z alg). Zwróćmy uwagę na składniki tworzące hydrofobową warstwę na skórze.

Podczas mycia klasycznym mydłem niszczy się ok. 35 proc. płaszcza ochronnego skóry. Aby go uzupełnić, a co za tym idzie, ochronić ubytek wody z warstwy rogowej, stosuje się substancje odbudowujące płaszcz lipidowy. Należą do nich związki otulające skórę warstewką, która nie przepuszcza wody, np. wazelina, woski, oleje mineralne, oleje roślinne, oleje silikonowe. Możemy też kupić kosmetyki zawierające składniki wzmacniające barierę lipidową warstwy rogowej naskórka. Są to substancje wchodzące w skład naturalnego płaszcza lipidowego. Odpowiednie ich uzupełnienie przy występujących brakach poprawia stan nawilżenia skóry. Składniki te to np.: ceramidy, sterole, skwalen, woski, NNKT (witamina F), lecytyna, cholesterol, oleje roślinne, triglicerydy.


Witaminy

Dostarczmy je skórze od zewnątrz. Retinol przyspiesza cykl odnowy naskórka i hamuje jego rogowacenie. Likwiduje tym samym przyczynę utraty wilgoci ze skóry, jaką jest zrogowaciały naskórek, niezdolny w tym stanie pełnić roli bariery ochronnej. Witaminy C i E utrzymują wraz z potasem i fosforem prawidłowy poziom nawilżenia i uelastycznienia skóry. Natomiast prowitamina B5 (pantenol) jest stymulatorem podziałów komórkowych w naskórku, a także w skórze właściwej, ma działanie kojące i łagodzące, a ponadto silnie nawilżające. Przenika w głębsze warstwy, wiąże wodę i ogranicza tym samym TEWL, czyli transepidermalną utratę wody.

Autor: Barbara Włudyka