5 ciekawych aplikacji zdrowotnych –​ fitness, dieta, porady

Przykłady prostych ćwiczeń bez sprzętu do wykonania w domu, system osiągnięć, dzięki którym rzucisz palenie, dzienniczek glikemii, licznik kalorii, dostęp do diabetologa, psychologa, dietetyka, trenera personalnego i farmaceuty – wszystko to możesz mieć pod ręką dzięki prostym aplikacjom mobilnym.

Przykłady prostych ćwiczeń bez sprzętu do wykonania w domu, system osiągnięć, dzięki którym rzucisz palenie, dzienniczek glikemii, licznik kalorii, dostęp do diabetologa, psychologa, dietetyka, trenera personalnego i farmaceuty – wszystko to możesz mieć pod ręką dzięki prostym aplikacjom mobilnym.


1. QuitNow! Rzuć palenie

Aplikacja pomagająca w rzucaniu palenia. W aplikacji wbudowane są wskaźniki oparte na danych WHO, dotyczące procesu poprawy twojego zdrowia. Do zdobycia są kolejne osiągnięcia, które dodatkowo motywują do osiągnięcia celu. W aplikacji działa licznik oszczędzonych na rzuceniu palenia pieniędzy - można też znaleźć sporo ciekawostek o zdrowiu.


quitnow! rzuć palenie - aplikacja


W QuitNow! jest też kilka dodatkowych funkcji – po utworzeniu profilu można np. rozmawiać z rzucającymi palenie osobami, uzyskać porady i sprawdzone przez innych metody na rzucanie palenia, nawiązać przyjaźnie z osobami, które są w trakcie rzucania palenia, i samemu udzielać wsparcia innym.


  • Nazwa aplikacji: QuitNow! Rzuć palenie
  • System: Android / iOS
  • Cena: bezpłatna (zawiera reklamy / zakupy w aplikacji)


2. Diabdis – cukrzyca pod kontrolą, eksperci pod ręką

„Diabdis – cukrzyca pod kontrolą” to rozbudowany dzienniczek glikemii, w którym można nie tylko sprawdzić liczbę wykonanych pomiarów glikemii, ale też czatować ze specjalistami. Edukator regularnie monitoruje przesyłane wyniki glikemii i w razie potrzeby kontaktuje się z pacjentem. Uczestnik programu może również skorzystać z konsultacji lekarza diabetologa, psychologa, dietetyka, trenera personalnego i farmaceuty.


– Pomagamy w codziennym monitorowaniu glikemii i udzielamy wskazówek oraz odpowiedzi na pytania pacjentów pomiędzy wizytami u lekarza diabetologa. W elektronicznym dzienniczku glikemii można na bieżąco śledzić swoje wyniki, dodawać notatki do poszczególnych zdarzeń, informacje o przyjmowanych lekach, także dane o posiłkach i o aktywności fizycznej. – mówi Kamila Słomska z Diabdis.

Aplikacja dla diabetyków - Diabdis


– Pomagamy w codziennym monitorowaniu glikemii i udzielamy wskazówek oraz odpowiedzi na pytania pacjentów pomiędzy wizytami u lekarza diabetologa. W elektronicznym dzienniczku glikemii można na bieżąco śledzić swoje wyniki, dodawać notatki do poszczególnych zdarzeń, informacje o przyjmowanych lekach, także dane o posiłkach i o aktywności fizycznej. Udostępniliśmy także funkcję, która pozwala na dodawanie informacji o przyjmowanych lekach do wirtualnej apteczki. Udostępniamy również zamawianie leków w aplikacji oraz ich odbiór w wybranej przez nich aptece – mówi Kamila Słomska z Diabdis.


  • Nazwa Aplikacji: Diabdis – Dzienniczek diabetyka
  • System: Android / iOS
  • Więcej informacji: Diabdis
  • Cena: bezpłatna (zawiera reklamy / zakupy w aplikacji)3. SugarBuster – darmowa gra mobilna skierowana do najmłodszych cukrzyków

Prosta gra, która łączy w sobie edukację z zabawą. SugarBuster zapewnia rozrywkę, jednocześnie przemycając podstawową wiedzę na temat cukrzycy. Gracz wybiera swojego avatara i porusza się nim po kolorowej planszy wypełnionej najróżniejszymi produktami. Zbierane pożywienie wiąże się z odpowiednimi indeksami glikemicznymi, co odzwierciedla poziom cukru avatara. Gdy jest on zbyt wysoki, gracz musi szybko znaleźć insulinę, jeśli zbyt niski – glukozę lub inną przekąskę szybko podnoszącą poziom cukru. Liczy się zatem szybkie przyswajanie wiedzy i reakcja w sytuacjach niebezpiecznych.


– Dla moich dzieci ulubioną formą spędzania czasu jest granie w gry i korzystanie z aplikacji mobilnych. Cukrzyca wymaga natomiast dużej wiedzy i wykształcenia właściwych nawyków żywieniowych. Nie jest łatwo przekonać najmłodszych do nauki w tym zakresie. Przez długi czas szukałem atrakcyjnego sposobu, by dotrzeć do kilkulatków takich, jak mój syn. Podręczniki czy warsztaty nie wystarczały, by przykuć ich uwagę – mówi pomysłodawca gry SugarBuster Tomasz Weber.