Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Strefa ekspercka

Porady medyczne i zdrowotne

Piotr Siwek

dr n. med. Ginekolog, położnik

Wysokiej klasy fachowiec, doktor nauk medycznych i praktyk cieszący się dobrą opinią wśród pacjentek. Jest specjalistą ginekologiem i położnikiem z Bydgoszczy. Pracuje w Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.


Powrót do eksperta

Chcesz zadać pytanie ekspertowi?

Zaparcia u 2. latka | 2009-12-05 19:52:39

Panie doktorze co mogę podać 2 letniemu dziecku na zaparcia? Próbowaliśmy już suszone śliwki, lakcid, laktulozę. Dziecko je również activię i actimelki. Jest minimalna poprawa, ale dziecko nadal się męczy. Dodam,że dziecko jest na diecie lekkostrawnej. Z góry serdecznie dziękuję za poradę.

Droga Pani,
Zaparcia nie są rzadkim problemem. Oto kilka uwag:
1. Najpierw należy stwierdzić czy wstrzymywanie oddawanie stolca jest procesem świadomym, czy nie. Co jest powodem kontrolowanego wstrzymywania oddawania stolca? Najczęściej tym powodem jest ból spowodowany pęknięciem śluzówki odbytu. Aby ten fakt potwierdzić lub wykluczyć należy stwierdzić czy w stolcu nie znajdują się ślady świeżej krwi. Jeżeli tak jest to mamy do czynienia z pęknięciem śluzówki. Niemniej jednak w początkowej fazie zaparć objawy bolesne nie muszą być spowodowane bezpośrednio pęknięciem śluzówki lecz wkrótce do niego mogą doprowadzić.
2. Co robić? Otóż po pierwsze dieta bogatobłonnikowa. Z tego co Pani pisze to ją Pani stosuje; dużo warzyw, soków (sok z marchwi), siemie lniane. Dodatkowo można zastosować laktulozę 2xdziennie. Poza tym trzeba z dużym wyczuciem przypominać dziecku o robieniu kupki. Jeżeli będziemy przypominać o tym co godzinę to wywołamy taki stres u dziecka, że dojdzie do psychicznej blokady i nic nie wskóramy. Najlepiej teraz wogóle o tym nie wspominać. Jeżeli laktuloza nie przyniesie poprawy, trzeba będzie sięgnąć po silniejsze środki powodujące rozwolnienie aby zmniejszyć napięcie w okolicy odbytu. Lecz tę terapię trzeba będzie konsultować z Pani lekarzem.
3. Diagnostyka: poza pęknięciami śluzówki w skrajnych przypadkach przyczyną takich prpoblemów może być polip. To jest absolutnie niegroźna zmiana i występująca niezmiernie rzadko. Należy jednak pamiętać, że rozpoznanie tej jednostki chorobowej można uzyskać tylko poprzez badanie kolonoskopowe. Badanie zewnętrzne okolicy odbytu będzie bardzo trudne, bo synek już jest bardzo uwrażliwiony na tę część swojego ciała z powodu objawów bólowych, w związku z tym badanie kolonskopowe w znieczuleniu może być alternatywą w momencie, kiedy nie będzie można sobie poradzić z problemem w ciągu najbliższego miesiąca z założeniem pojawienia się krwi w stolcu. 
4. No i najważeniejsza rzecz: jak jest kupka? Jeżeli jest twarda to przyczyna zaparć jest związana z konsystencja stolca. jeżeli natomiast stolec jest miękki to problem możebyc natury psychicznej, jak juz wspomniałem powyżej. Proszę się nie martwić, połowa problemu tkwi w jego głowie i jak uda się wywołać częstsze wypróżnienia i stolec o miękkiej konsystencji problem będzie należał do przeszłości.
Serdecznie pozdrawiam,
Jan Mazela

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.