Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Strefa ekspercka

Porady medyczne i zdrowotne

Michał Sroka

dr n. med. Internista, diabetolog

Wieloletni specjalista, ekspert w dziedzinie diabetologii. Pracuje na Oddziale Nefrologiczno-Diabetologicznym Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu.


Powrót do eksperta

Chcesz zadać pytanie ekspertowi?

Stłuszczenie wątroby | 2010-03-02 07:42:26

Panie doktorze bardzo proszę o interpretację wyniku USG jamy brzusznej : Watroba niepowiększona o podwyższonej echogeniczności.Wn.Steatosis hepatis.Jesli to jakaś nieprawidlowość to proszę o radę jak trzeba to leczyć.Z góry dziękuję, pozdrawiam

Witam. Oznacza to tzw. stłuszczenie wątroby. Jest to wynik nieprawidłowego odkładania tłuszczu - w otoczeniu wątroby, zamiast w przeznaczonym do tego miejscu czyli w podskórnej tkance tłuszczowej. Problem dotyczy nie tylko wątroby ale i okolicy serca, nerek itd. W wątrobie tłuszcz ten jednak jest łatwiej uwidocznić.
Stłuszczenie wątroby jest w chwili obecnej bardzo popularną "przypadłością" i w pewnym wieku ma je większość ludzi. Jest składnikiem tzw. zespołu metabolicznego i jest efektem nadmiernego odżywienia i równoczesnego braku odpowiedniej ilości ruchu fizycznego. Stłuszczenie wątroby gdy jest bardzo nasilone (co jednak rzadko się zdarza) może przejść nawet w marskość wątroby. Proszę jednak akurat tym się nie martwić. Prawdopodobnie wystarczy redukcja wagi ciała i wdrożenie aktywności fizycznej. Ponieważ stłuszczenie wątroby często kojarzy się z niektórymi chorobami (np. cukrzycą) - proszę skontrolować poziom cukru na czczo,  gospodarkę tłuszczową (cholesterol i trójglicerydy) oraz enzymy wątrobowe. W razie znaczących odchyleń - mozliwe i konieczne jest leczenie. Pozdrawiam.

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Gość  |  2011-08-09 20:34:35 cytuj

A GDZIE RADA JAK WYLECZYĆ ?

230754  |  2010-03-02 21:08:22 cytuj

Panie doktorze bardzo dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedż na moje pytanie.Serdecznie pozdrawiam

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.