Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Strefa ekspercka

Porady medyczne i zdrowotne

Michał Sroka

dr n. med. Internista, diabetolog

Wieloletni specjalista, ekspert w dziedzinie diabetologii. Pracuje na Oddziale Nefrologiczno-Diabetologicznym Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu.


Powrót do eksperta

Chcesz zadać pytanie ekspertowi?

Stan przedzawałowy | 2009-10-06 01:19:09

Panie doktorze, Od pewnego czasu mój mąż skarży się na ból w klatce piersiowej, jakby kłucie. Pojawia się nieregularnie, bez konkretnej przyczyny; dodam że ma 57 lat i 10 kg nadwagi, papierosów nie pali. Czy to może być stan przedzawałowy?

Witam serdecznie,

Stosunkowo często spotykamy się z określeniem „stan przedzawałowy”. Problem w tym, iż w podręcznikach kardiologii nie spotkamy takiego terminu. Co więc kryje się pod tym pojęciem? Z mojej praktyki wynika, iż termin ten używany jest najczęściej w dwóch znaczeniach.

Na podstawie rozmów z Pacjentami mogę powiedzieć, iż obawa przed „stanem przedzawałowym” pojawia się w przypadku wystąpienia wielu różnorodnych dolegliwości bólowych lokalizujących się w klatce piersiowej. Wynika to z naszych leków związanych z zawałem serca i jest w pełni usprawiedliwione. W rzeczywistości u części pacjentów możemy mieć faktycznie do czynienia z groźnym skądinąd „stanem przedzawałowym”, u pozostałych natomiast dolegliwości będą spowodowane innymi przyczynami, niekoniecznie błahymi.

Określenie „stan przedzawałowy” może być używane w innym znaczeniu przez niektórych lekarzy i pacjentów jako prosta i obrazowa nazwa tzw. niestabilnej dławicy wieńcowej, która – przy niekorzystnym rozwoju zdarzeń – może przejść w zawał serca. Przyczyną popularności omawianego terminu jest fakt, iż łatwiej powiedzieć „stan przedzawałowy”, co jest bardzo obrazowe i zrozumiałe, niż posługiwać się określeniem „niestabilna dławica piersiowa”, które jest terminem poprawnym, lecz nazwa ta nie oddaje powagi sytuacji i znaczenia klinicznego.

Tyle tytułem wstępu. Odpowiadając na Pani pytanie muszę napisać, iż nie można jednoznacznie rozstrzygnąć, czy dolegliwości są niegroźne, czy też mogą być związane z chorobą wieńcową albo też innym potencjalnie poważnym schorzeniem. Aby postawienie diagnozy było profesjonalne i nie pozostawiało wątpliwości etycznych pacjent i lekarz muszą spotkać się w gabinecie. Nie można bowiem postawić diagnozy bez zbadania Pacjenta!. Lekarz badający pacjenta, który zgłasza się z powodu bólów w klatce piersiowej, wypytuje go dokładnie o charakter dolegliwości oraz o czynniki mogące mieć wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wieńcowej (np. palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, występowanie choroby wieńcowej w rodzinie). Dopiero na podstawie informacji tak uzyskanych, wzbogaconych o wyniki badania pacjenta, można powiedzieć, czy dolegliwości są związane z chorobą wieńcową i jak należałoby postąpić w takiej sytuacji. 

Pozdrawiam

 

Rafał Dankowski

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.