Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Strefa ekspercka

Porady medyczne i zdrowotne

SPOSÓB NA LENIWE JELITA | 2009-12-24 14:07:12

Witam, mam 18 lat, od dziecka mam problem z pracą jelit - już jako niemowlę miałam bolesne kolki. wcześniej nie zwracałam na to uwagi, ale ostatnio zaintereował mnie ten problem, gdyż mój dziadek zmarł na raka a on również miał problem z jelitami i oddawaniem kału. żeby usprawnić pracę przewodu pokarmowego zaczęłam jeść suszone śliwki - kilka na dzień, a ostatnio przerzuciłam się na suszone morele. poradziła mi to sąsiadka, która interesuje się zdrową żywnością. czy to jest dobry sposób? widzę jego pozytywne skutki - wcześniej oddawałam kał raz na 5 dni, teraz codziennie. pozdrawiam

Witam serdecznie !

Zaparcie to zbyt mała częstotliwość wypróżnień ( 2 lub 1 na tydzień) połączona z występowaniem twardych stolców oraz wysiłkiem podczas defekcji. Głównymi przyczynami zaparć mogą być :choroby jelita grubego, choroby odbytu i odbytnicy, niektóre leki, choroby ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego( m.in. niedoczynność tarczycy),choroby psychiczne. Najczęściej jednak mamy do czynienia z  zaparciami idiopatycznymi tzn. takimi ,które trwają przewlekle ponad 6-12 miesięcy a ich przyczyny nie da się ustalić. W  leczeniu wykorzystujemy zalecenia dietetyczne z uwzględnieniem zwiększonego spożycia :gruboziarnistego pieczywa, ciemnego pieczywa, grubo mielonych produktów zbożowych, kasz gryczanych i jęczmiennych, płatków zbożowych, surowych warzyw i owoców, jarzyn strączkowych, otrębów pszennych, brązowego ryżu. Ponad to skuteczną i bezpieczną metodą walki z zaparciami jest spożywanie 20-40 g błonnika dziennie. Najlepszym sposobem na to  jest stosowanie preparatów błonnika dostępnych w aptece bez recepty.

 

 

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.