Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Strefa ekspercka

Porady medyczne i zdrowotne

Maciej Świtoński

dr n. med. Specjalista chirurg

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4.


Powrót do eksperta

Chcesz zadać pytanie ekspertowi?

Przepuklina rozworu przełykowego bez powikłań. | 2013-07-09 21:09:29

Witam serdecznie Proszę o pomoc w zrozumieniu dla mnie leczenia, a potem w wybadaniu przyczyny, czy jest to poważne? Byłam na badaniu endoskopowym - gastroskopii, wskazanie: refluksowe zapalenie przełyku. Leczyłam się na "refluks" dobry ponad rok i za każdą zmianą leków czułam się gorzej, a pani doktor była tym bardzo zdziwiona, aż wreszcie skierowała mnie na badanie gastroskopii. Opis badania: Przełyk - prawidłowy. Linia Z nieregularna, położona prawidłowo. Endoskopowe cechy przepukliny rozworu przełykowego przepony. Wpust, okolica podwpustowa, dno, trzon - prawidłowy, w części przedodźwiernikowej żołądka, wokół odźwiernika niewielki rumień. Ściany żołądka prawidłowo poddają się insuflacji powietrzem. W jeziorku treść śluzowa. Odźwiernik - iotwarty, zniekształcony. Opuszka - prawidłowa. Część pozaopuszkowa dwunastnicy - w okolicy kolanka widoczne afty na szczytach fałdów - pobrano wycinki do badania hist-pat.(but-1) Wnioski: przepuklina rozworu przełykowego przepony. Gastropatia rumieniowa. Duodenopatia. Test ureazowy dodatni. Wycinek but-1-z okolicy kolanka dwunastnicy Procedury: 1 * 45.16

Niewielka przepuklina rozworu przełykowego bez powikłan w postaci refluksowego zapalenia przełyku jest chorobą podlegającą leczeiu zachowawczemu. Zapalenie żoładka i dwunastnicy niewielkieo stopnia w obrazie makroskopowym też nie powinno dramatycznie niepokoić. Trzeba włączyć leczenie eradykujące (eliminujące) bakterię helicobacter pylori. Powinna Pani wyselekcjonowac produkty spożywcze po których czuje się Pani dobrze. Dla każdego może być to inna konfiguracja takih produktów. Zajmie to Pani pewien czas, ponieważ kazdego dnia musi Pani odnotowywać w założonym do tego celu dzienniczku rodzaj produktów tworzących dzienny jadłospis i Pani samopoczucie. Np. czy odzuwała Pani ból w nadbrzuszu, czy miała Pani uczucie pełności po posiłku, czy pojawiło się pieczenie w przęłyku itp. Po kilku tygodniach można uzyskać pełną wiedzę o tym co można a czego nie można jeść. Ponadto leki z grupy PPI. Posiłki powinny odbywać się często: 5 - 6 razy dziennie. NIgdy nie wolno jeść do syta a po zakończonym jedzeniu nie powinno się przyjmować pozycji leżącej. Dlasze leczenie powinien nadzrować gastroenterolog. .

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.