Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Strefa ekspercka

Porady medyczne i zdrowotne

przemijające objawy nerwicy natręctw u dzieci | 2009-05-07 23:25:35

Moja córka ma 9 lat.Ok rok temu poinformowała mnie,że słyszy powtarzające się głosy, najczęściej sylaby np.ba,ba, lub aby aby, raz zdarzyło się, że słyszała powtarzające się słowo "zabij". EEG prawidłowe, zdrowie zadziwiająco dobre. (jest nieśmiała, ale nieśmiałość nie blokuje jej codziennych możliwości, na co dzień jest wesoła i pełna pomysłów).Głosy pojawiały się rzadziej, znikły, a dziś zgłsza mi , że słowo "zabij "pojawiło się znowu i powtarza się w jej głowie. Czy może to być element nerwicy natręctw? Czy bardzo należy się tym niepokoić ? Czy są miarodajne badania wyodrębniające nerwicę?

W okresie rozwojowym mogą występwać u dzieci przemijajace myśli natrętne, które nie wymagają specjalistycznego leczenia, bo po pewnym czasie same ustępują. W przypadku przedłużających się objawów warto skontaktować się z psychiatrą dziecięcym (bo ta specjalizacja jest odrębna od psychiatrii dorosłych), który wypowie się na temat ewentualnego leczenia farmakologicznego lub psychoterapii.

W swojej praktyce obserwowałam sytuacje, kiedy któreś z rodziców (najczęściej matka) miało nerwicę, na co dziecko reagowało natrętnymi myślami. Po wyleczeniu matki, objawy u dziecka ustępowały samoistnie.

 Aleksandra Kasperowicz-Dąbrowiecka dr n. med. Specjalista psychiatra

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.