Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Strefa ekspercka

Porady medyczne i zdrowotne

Michał Sroka

dr n. med. Internista, diabetolog

Wieloletni specjalista, ekspert w dziedzinie diabetologii. Pracuje na Oddziale Nefrologiczno-Diabetologicznym Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu.


Powrót do eksperta

Chcesz zadać pytanie ekspertowi?

Przeciwciała tarczycowe | 2011-07-25 22:58:54

Dzień dobry .Panie doktorze proszę o interpretację moich wyników ATG 33.40 U/ml podany zakres referencyjny < 60.00 ATPO 48.10 U/ml zakres referencyjny < 60.000 na różnych forach wyczytałam inne normy , a wizytę u lekarz mam dopiero 26.07 i nie chciałabym się denerwować,że coś jest nie tak. Z gory dziękuję za odpowiedż,pozdrawiam

Witam.  ATG - przeciwciała przeciw tyreoglobulinie. Ich miano wzrasta (ale nie zawsze) w różnych chorobach tarczycy. Uważa się, że jest badaniem diagnostycznie mało przydatnym. Podane przez Panią miano 33,4 mieści się w normie podanej przez laboratorium. aTPO - są skrótem oznaczającym przeciwciała przeciw peroksydazie tarczycowej. Podwyższenie miana spotykane jest głównie w zapaleniu tarczycy typu Hashimoto. Ale pewne rozpoznanie tej choroby ma miejsce wówczas gdy: miano aTPO wynosi conajmniej 1000, obecny jest typowy obraz taczycy w USG (najważniejsze kryterium), TSH jest wyraźnie podwyzszone (niekiedy jednak obniżone). Miano aTPO które nie przekracza kilkuset U/ml występuje w różnych innych chorobach tarczycy a nawet (w 10%) u osób zdrowych bez cech tej choroby. Podane przez Panią miano 48 mieści się w normie (nawet tej "laboratoryjnej"). . 
Jeżeli podejrzewane jest u Pani zapalenie tarczycy t. Hashimoto - to w ocenie tej choroby przytoczone przez Panią oznaczenia bynajmniej nie są najważniejsze. Ważna jest tzw. całość obrazu klinicznego którą zinterpretuje specjalista. Pozdrawiam.

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.