Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Strefa ekspercka

Porady medyczne i zdrowotne

POWIĘKSZONY MIGDAŁEK PODNIEBIENNY | 2009-03-27 13:19:14

proszę o pomoc mam 34 lat z prawej strony szyi widoczna jest opuchlizna nie wiem czy ma o związek z migdałami a może to węzły chłonne,dodam ze migdał prawy jest powiększony od jakiś 12 miesięcy a ostatnio chorowałam mimo wyleczenia kaszlu ból gardła pozostał miałam też chrypkę która utrzymywała się około 2 tygodnia, w dzieciństwie chorowałam na węzły chłonne ,a teraz się boje poważniejszej choroby proszę odpowiedz

Witam serdecznie !

Długotrwałe powiększenie migdałków podniebiennych z nawrotowym zapaleniem gardła lub anginami sugeruje ich przewlekły stan zapalny. Towarzyszyć temu może tworzenie się ropni okołomigdałkowych szczególnie jednostronne, przebiegające z silnym bólem, utrudnionym przełykaniem i czasami szczękościskiem. Poza tym nierzadko odczynowemu powiększeniu ulegają okoliczne węzły chłonne szyi ok. podżuchwowej. Migdałek podniebienny w następstwie przewlekłych stanów zapalnych może także przerosnąć na stałe ,a jego powierzchnia może stać się porowata. Stanowi to niejednokrotnie mechaniczną przeszkodę w połykaniu oraz ognisko bakterii, które stąd mogą przedostawać się do krwi będąc przyczyną zapaleń. W prowadzonej diagnostyce szczególnie w przypadku jednostronngo powiększenia migdałka podniebiennego oraz okolicznych węzłów chłonnych należałoby brać pod uwagę również chorobę złośliwą.

W odpowiedzi na Pani pytanie informuje ,że wymaga to konsultacji laryngologicznej ,która w większości przypadków kończy diagnostykę. Decyzję odnośnie dalszego postępowania podejmuje wyłącznie laryngolog.

 

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Barbara  |  2009-04-06 23:29:39 cytuj

Stokrota, ale jak tego dobrego laryngologa trafić? Zanim do niego dotarłaś, to migdałki Ci się tak zniszczyły, że nadawały się już tylko do wycięcia... no ale pożytek z tego taki, że już nie chorujesz przynajmniej :)

stokrota  |  2009-03-30 19:03:07 cytuj

na studiach miałam podobne problemy z migdałkami - cały czas czerwone, bolące, zaropiałe i cały czas przeziębiałam się. po wielu miesiacach leczenia ich jako zwykłego przeziębienia udałam się do laryngologa. migdałki okazały się do wycięcia, a ja przestałam co miesiąc chorować i teraz czuję się już świetnie.myślę, że wizyta u dobrego laryngologa, to jest to.

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.