Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Strefa ekspercka

Porady medyczne i zdrowotne

Piotr Siwek

dr n. med. Ginekolog, położnik

Wysokiej klasy fachowiec, doktor nauk medycznych i praktyk cieszący się dobrą opinią wśród pacjentek. Jest specjalistą ginekologiem i położnikiem z Bydgoszczy. Pracuje w Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.


Powrót do eksperta

Chcesz zadać pytanie ekspertowi?

Powiększone węzły chłonne na szyi | 2009-09-28 12:11:27

Witam!Kiedy córka miała ok.3 tyg. zauważyliśmy u niej guzki na szyi, pediatra powiedział,że to powiększone węzły chłonne,żeby się nie martwić,gdyż mogą występować przy katarze lub bez przyczyny. Dziś córka ma 4,5 m-ca guzki nadal są na całej szyi,jeden się powiększył.Kiedy przy ostatnim szczepieniu poprosiłam pediatrę,aby je obejrzał,tego nie zrobił. Mam pytanie,czy taka niefrasobliwość jest uzasadniona? Czy mam się martwić dopiero,kiedy pojawią się jeszcze inne objawy,a jeśli tak, to jakie? A może wskazane byłoby wykonać jakieś badania,aby choć wykluczyć coś poważnego? Pozdrawiam

Szanowna Pani,
Myślę, że skoro Pani lekarz nic innego nie stwierdził i córka nie choruje, to nie ma powodu do niepokoju. Niemniej jednak, aby można z całą pewnością wykluczyć jakiś proces zapalny musiałbym zbadać córeczkę. Zakładam, że przy szczepieniu córka była badana i lekarz oglądał gardło. Szczepiąc dziecko na pewno wykluczył jakikolwiek stan zapalny górnych dróg oddechowych, tak wię nie ma powodu do niepokoju. Powiększenie węzłów chłonnych jest czasami kwestią indywidualną i u niektórych dzieci wezły chłonne szyi są wręcz widoczne gołym okiem. Jeżeli węzły chłonne są powiększone (do 2cm), mobilne, niebolesne i niezaczerwienione z regóły nie ma powodu do niepokoju. Poza tym każda infekcja dróg oddechowych może prowadzić do powiekszenia węzłów chłonnych i ten stan może się utrzymywać przez długi czas, lub wręcz być stałym powiększeniem węzłów chłonnych. Aby jeszcze wykluczyć jakikolwiek utajony prces zapalny można pobrać krew na bdania ogólne krwi, OB i CRP.
Serdecznie pozdrawiam,
Jan Mazela

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Gość  |  2010-11-17 22:19:31 cytuj

Proszę wykonać oprócz badań krwi badanie USG węzłów chłonnych szyji i brzucha.Pozdrawiam serdecznie.

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.