Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Strefa ekspercka

Porady medyczne i zdrowotne

PODWYŻSZONY POZIOM TRANSAMINAZ | 2009-04-06 22:33:18

Co robić wczoraj odebrałam wyniki badań AIAT-178,9 AspAT-51,1 co to znaczy .Dziękuję.Pozdrawiam.

Witam serdecznie !

Transaminazy to określenie,które dotyczy dwóch enzymów ASPAT (aminotransferaza asparaginianowa) i ALAT (aminotransferaza alaninowa).Wartości  prawidłowe obydwu nie powinny przekraczać 40 U/L. Przyczyną wzrostu aktywności mogą być: choroby wątroby, uszkodzenie mięsni szkieletowych, zawał mięśnia sercowego, stosowanie niektórych leków (antybiotyki, leki p/cholesterolowe,  leki antykoncepcyjne, leki p/bólowe),niewydolność krążenia ,zapalenie trzustki, błędy dietetyczne-alkohol. Ze względu na  zawsze łączne badanie obydwu enzymów wykorzystuje się  stosunek Aspat do Alat ,czyli wskaźnik de Ritisa, dzięki któremu możemy ukierunkować diagnostykę. Jego wartość powinna wynosić powyżej 1,spadek zaś poniżej 0,9  może wskazywać na chorobę miąższu wątroby.

W odpowiedzi na Pani pytanie podwyższone transaminazy  w stosunku  0,28 wymagają dalszej diagnostyki z uwzględnieniem takich badań laboratoryjnych jak: bilirubina ,urobilinogen w moczu, fosfataza zasadowa, GGTP, proteinogram, wskaźnik protrombinowy ,badań wirusologicznych Hbs-Ag, anty- HCV oraz badań obrazowych: usg jamy brzusznej. Koniecznym uzupełnieniem w wybranych przypadkach może być również biopsja wątroby. Nadmieniam, że oprócz wyników prób wątrobowych  nie dysponuję żadnym wywiadem, który jest bardzo ważny do całkowitej interpretacji przypadku.

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Gość  |  2011-10-27 08:04:03 cytuj

ja mam ALAT od dwóch lat ponad 80, czasem ponad 100, ostatnio nawet ponad 400. trafiłem do szpitala, poleżałem, wynik zaczęły opadać to mnie wypuścili. Uznali, że to po alko (nie piję od kiedy wyniki wątrobowe się pogorszyły). Żadnych wirusowych chorób wątroby, wątroba niezmieniona, ale śledziona powiększona. Znaczne skoki ciśnienia.

Gość  |  2011-07-23 13:06:21 cytuj

ja miałem często w wynikach 80 a norma jest do 40. Lekarka sie wystraszyła i kazała powtórzyć badanie krwi (aspat i alat) i np za tydz wynik ok. Wysłała mnie do szpitala na biopsję wątroby i odkryli tam, że mam chorobę dziedziczną tzw. glikogenozę (spichrzanie glikogenu). Mam zakaz picia alkoholu, jeść mogę co chcę, żadnej diety. Jest to ogólnie dziwne, bo alkohol zawsze piłem sporadycznie i nie w ilości żeby się upić. Lekarze w szpitalu powiedzieli, że wątroba ma super kolor, nic jej nie jest tylko ta choroba, która jakimś cudem ominęła mnie w dzieciństwie (prowadzi do marskości wątroby) i że już mi nic nie zrobi, tylko mam kontrolować co jakiś czas krew i nie pić alkoholu. Najgorsze, że mogę tą chorobę dziedziczne przekazać dziecku, które może zachorować. Wszystko to jest dziwne z tą chorobą. Aha i bardzo często po alkoholu (zwłaszcza po piwie) dostawałem wypieków na polikach i nie wiedziałem dlaczego i w szpitalu spytali czy tak miałem, bo to jeden z objawów tej choroby.

Gość  |  2010-09-15 20:49:48 cytuj

AST 47ALT 162GGTP 97P-ciała anty HAV całkowite <15 IU/mlProszę o jakieś sugestie, mój lekarz od marca stara się ustalić co mi dolega, znaczy się co dolega wątrobie, nadmienię że RTG wątroby prawidłowy,

Gość  |  2010-05-25 16:05:31 cytuj

Ja miałąm podobne wyniki i okazało sie ze jestem nosicielem WZW(żółtaczka)

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.