Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Strefa ekspercka

Porady medyczne i zdrowotne

Masa ciała odpowiednia dla pięciolatki | 2010-01-24 02:33:05

Witam mam pytanie: ile powinna ważyć dziewczynka, która ma 5 lat, bo moja córka waży 30 kg i mierzy 106cm.

Witam serdecznie,

Dla określenia prawidłowej masy ciała w przypadku dzieci posługujemy się siatkami centylowymi. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest stwierdzenie czy wskazania wagi są właściwe, czy też znajdują się poniżej lub powyżej zalecanej normy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wzrostu. Pamiętać przy tym należy, iż to właśnie wzrost stanowi wyznacznik tego, czy dziecko prawidłowo się rozwija, nie zaś jego waga.

Według wspomnianych siatek, właściwa masa ciała dla pięcioletniej dziewczynki, to około 18kg. Wspominane przez Panią 30kg, które obecnie posiada Pani córka właściwe jest dla dziewczynki w wieku 9 - 10 lat.
Jeśli chodzi o wzrost, idealne wskazanie dla dziewczynki w wieku Pani córki to około 110cm. O ile zatem wzrost Pani córki jest właściwym o tyle jej masa ciała znacznie przekracza zalecaną normę i kwalifikuje ją do grupy dzieci o znacznej otyłości.

Ponieważ otyłość u dziecka jest tak samo niebezpieczna jak w przypadku dorosłych, a jednocześnie przyczyniać może się do kłopotów z utrzymaniem właściwej masy ciała w życiu dorosłym, a zatem narażać na wszelkie kłopoty zdrowotne związane ze zbyt wysoką masą ciała, sugeruję, aby jak najszybciej podjęła Pani kroki, które przyczynią się do unormowania masy ciała Pani córki. Ponieważ odchudzanie dziecka na własną rękę nie jest dobrym pomysłem, gdyż jadłospis przygotowany dla rozwijającego się organizmu dostarczać musi mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, najlepszym rozwiązaniem będzie zasięgnięcie porady dietetyka, który specjalizuje się w żywieniu dzieci. Być może odpowiedniego specjalistę poleci Pani lekarz pediatra, który zajmuje się Pani córką. Co bardzo istotne, terapia żywieniowa powinna odbywać się pod jego kierunkiem, oraz przy współpracy obu wspomnianych specjalistów.

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Gość  |  2012-11-28 19:28:29 cytuj

Mam odwrotny problem,wnuczka jest wielkim,,Tadkiem niejadkiem"ma równe pięć lat i wazy równo 15 kg.Czy jest powód do zmartwienia?

Gość  |  2012-05-01 23:04:25 cytuj

moja córka ma 5 lat i wazy 26 kg i wz116 czy wszystlo ok

Gość  |  2011-11-05 12:30:53 cytuj

witam moja córka ma 5,5 lat i waży 18,5 a mierzy 106 cm lekarz zalecił szereg badań iż za mało mierzy ale czy potrzebnie co robić

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.