Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Strefa ekspercka

Porady medyczne i zdrowotne

Dieta przed operacją | 2009-05-01 00:37:33

Uprzejmie proszę o poradę. W maju 2009 mam termin operacji żył w lewej nodze. Mam 54 lata. Ważę 99 kilo. Jak mam przygotować sie do operacji, żeby przejść ją jak najlepiej. Ukłony i pozdrowienia.

Witam serdecznie,

 

Myślę, że szczegółowych informacji na ten temat udzieli Pani lekarz, który do owej operacji będzie Panią przygotowywał. Ja ze swojej strony mogę stwierdzić, iż wskazany jest w Pani przypadku spadek masy ciała. Nie wspomina Pani co prawda o współistniejących chorobach, jeśli takie są, ani też z jakiej przyczyny będzie miała Pani wykonywany zabieg. Niezależnie od tego jednak, nadwaga i otyłość są stanami, które stanowią utrudnienie zarówno podczas operacji, jak i w okresie rekonwalescencji. Tym bardziej, iż zabieg wykonywany będzie na kończynie dolnej, która unieść będzie musiała ciężar Pani ciała.

 

Ponieważ operacja wykonana zostanie już niebawem, to co może Pani zrobić już w chwili obecnej, to zdecydować się na zmianę nawyków żywieniowych, obniżyć dawkę spożywanych kalorii. Warto zwrócić uwagę, na jakoś pożywienia. Zrezygnować z produktów o małej wartości odżywczej, które dostarczają jedynie energii, nie niosą zaś ze sobą żadnych wartości odżywczych, jak słodycze, ciasta itp. Taka modyfikacja pomoże także unormować poziom cukru we krwi. Proponuje wzbogacić dietę w warzywa i owoce, które dostarczą odpowiednich ilości witamin i minerałów. Są one składnikami, których zadaniem  jest regulowanie funkcjonowania organizmu. Niezmiernie istotne jest także wypijanie odpowiednich ilości płynów, co zapobiegnie odwodnieniu.

 

Jeśli ma Pani kłopoty ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi, pomocna będzie dieta o obniżonej zawartości tego składnika zaś bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe pochodzące z tłuszczy roślinnych i ryb morskich, które wspomagają obniżanie zawartości cholesterolu we krwi.

 

Wprowadzenie zdrowej, właściwie zbilansowanej diety poprawi Pani ogólne samopoczucie, a co za tym idzie pozwoli na szybszy powrót do pełni sił po operacji. Kiedy zaś zakończy Pani okres rekonwalescencji warto, aby zdecydowała się Pani na zastosowanie diety, której zadaniem będzie obniżenie masy Pani ciała. Domyślam się bowiem, iż planowany u Pani zabieg związany jest z żylakami kończyn dolnych. Zbyt wysoka masa ciała może przyczynić się do wystąpienia żylaków, zaś w sytuacji, kiedy już cierpimy na to schorzenie, utrudniać może leczenie.

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.