Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Strefa ekspercka

Porady medyczne i zdrowotne

Piotr Siwek

dr n. med. Ginekolog, położnik

Wysokiej klasy fachowiec, doktor nauk medycznych i praktyk cieszący się dobrą opinią wśród pacjentek. Jest specjalistą ginekologiem i położnikiem z Bydgoszczy. Pracuje w Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.


Powrót do eksperta

Chcesz zadać pytanie ekspertowi?

CZY TO JUŻ RAK? | 2010-06-28 19:07:26

Panie Doktorze, bardzo proszę o wyjaśnienie mi wyniku badania cytologicznego CIN I LSIL III grupa genotypowanie mRNA HPV 16. Wiem już, że jest to infekcja przewlekła. Czy to oznacza, ze mam już raka szyjki macicy? Ile czasu potrzeba, aby choroba rozwinęła się na dobre, tzn. z CIN I do CIN II-III? Czy powinnam się spodziewać, że na badaniu kontrolnym za pół roku raczej będzie gorzej? Co dalej powinnam ze sobą robić, jak żyć? I jeszcze jedno, że coś zaczyna się ze mną niedobrego dziać dowiedziałam się w lutym 2008 roku (ASCUS). Zaraz po tym wykonano testy w kierunku HPV (stwierdzono). Czy można ustalić mniej więcej, bądź podejrzewać, kiedy po raz pierwszy mogłam mieć kontakt z wirusem? Lata, miesiące... Chodzi mi konkretnie o to, ile czasu potrzeba od zetknięcia się pierwszy raz z HPV do wykrycia zmian ASCUS? Pozdr. i z góry dziękuję.

Rzeczywiście, dodatni wynik mRNA HPV świadczy o przewlekłej infekcji tym wirusem. Nie oznacza to jednak, że ma Pani raka szyjki macicy, a jedynie czynnik uspasabiajacy do zachorowania na tą chorobę. CIN 1 sie nie leczy. Potrzeba nawet kilkunastu lat do rozwoju dysplazji wyższego stopnia (CIN2+).

Nie ma sposobu na określenie nawet przypuszczalnego terminu zetknięcia się z wirusem.

Obecny stan wymaga systematycznej kontroli i badania cytologicznego przynajmniej dwa razy w roku. Interweniować trzeba przy dysplazji CIN2 i wyższej

 

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.