Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Strefa ekspercka

Porady medyczne i zdrowotne

czy lipemia może mieć związek z psychiką? | 2009-05-23 22:48:34

Witam! Mój narzeczony miał ostry atak w klatce piersiowej, wystąpiły duszności, i skończyło się w na ostrym dyżurze. Stwierdzono silną lipemię. Przeprowadzono badania, ale okazało się, że wyszły w normie.Dodam,że nie mamy pojęcia skąd ta lipemia, trochę czytałam na jej temat(to nie jemy tłusto).Lekarz w szpitalu stwierdził,że może to mieć związek raczej z psychiką(?) i zalecił nawet psychoanalizę. Lekarz zakładowy stwierdził u Niego zespół napięcia stresowego. Nadmienię, iż jest on po dość dużych przejściach i przykrych doświadczeniach. Bardzo proszę o radę co robić?!

Z Pani opisu wynika, że narzeczony przebył tzw. napad lękowy. Bardzo często w trakcie takiego napadu pacjent odczuwa duszności, albo ból w klatce piersiowej. Badania EKG i większość badań laboratoryjnych jest wówczas prawidłowych. Myślę, że taką samą diagnozę (czyli nerwicy lękowej) postawił lekarz w Izbie Przyjęć i dlatego mówił o związku objawów z psychiką.

Nie wiem czy lekarz zakładowy po postawieniu rozpoznania przewlekłego stresu zastosował u Pani narzeczonego jakieś leki. Sądzę, że leczenie przeciwstresowe i przeciwlękowe ( pod postacią leku przeciwdepresyjnego) byłoby przydatne, bo takie napady duszności i bólu w klatce piersiowej mogą się jeszcze powtarzać. Najlepiej takie leczenie poprowadziłby psychiatra

Co do psychoanalizy, to sądzę, że lekarz miał na myśli po prostu psychoterapię. Psychoanaliza to pewien rodzaj psychoterapii, akurat w zaburzeniach lękowych niezbyt skutecznej. W takich sytuacjach przydatna bywa psychoterapia behawioralna.

Nie przypuszczam, aby między tym napadem lękowym, a wysoką lipemią był jakiś związek. Zresztą to pojedynczy wynik, który wymaga jeszcze powtórzenia w celu upewnienia się na sto procent, że jakieś zaburzenia lipidowe u Pani narzeczonego są obecne.Aleksandra Kasperowicz-Dąbrowiecka dr n. med. Specjalista psychiatra

Chcesz wyrazić swoją opinię? Dodaj komentarz

Zasady dodawania komentarzy
Nick/pseudonim: Gość
Chcesz używać stałego nicka? lub Zarejestruj

Pozostało znaków: 5000

Zasady dodawania komentarzy Zasady dodawania komentarzy


1. Komentarze mogą dodawać zarówno zalogowani, jak i niezalogowani użytkownicy.

2. Wszystkie komentarze podlegają moderacji. Wpisy naruszające regulamin serwisu zostają usunięte i nie podlegają publikacji w portalu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.