narkoza a czucie bólu

Panie Doktorze, niedługo czeka mnie laparoskopia. Miałam już kiedyś jedną. Dosłownie wszystko przebiegło tak jak być powinno. Nie pamiętam nawet rurki intubacyjnej. Wobec tego, teoretycznie, nie powinnam się bać. Niestety tak nie jest. Całkiem niedawno moje koleżanki podsunęły mi kilka artykułów o możliwych komplikacjach w czasie operacji. Dokładnie chodzi o stan, w którym pacjentki pod narkozą czuły każdy ruch i słyszały każde słowo. Towarzyszył temu niesamowity ból i brak możliwości jakiejkolwiek reakcji. Jestem przerażona. Skłaniam się do rezygnacji z zabiegu. Zdecydowanie bardziej od takiego doświadczenia wolę życie z moimi torbielami i mięśniakami. Dlaczego tak się dzieje? I co wtedy robić?

dr n. med. Maciej Świtoński

Nie ma takiej możliwości! Znieczulenie ogólne nie dopuszcza opisanej sytuacji. Z istoty znieczulenia i całej procedury nie ma fizycznego prawdopodobieństwa, by chory cokolwiek czuł w trakcie zbiegu operacyjnego. Podobne artykuły i opowieści są natywną składową gazet sensacyjnych. W realnym życiu to się nie zdarza. Może wyzbyć się Pani wszelkich obaw, co do takiego przebiegu znieczulenia ogólnego.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3023 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.