CZY TO JUŻ RAK?

Panie Doktorze, bardzo proszę o wyjaśnienie mi wyniku badania cytologicznego CIN I LSIL III grupa genotypowanie mRNA HPV 16. Wiem już, że jest to infekcja przewlekła. Czy to oznacza, ze mam już raka szyjki macicy? Ile czasu potrzeba, aby choroba rozwinęła się na dobre, tzn. z CIN I do CIN II-III? Czy powinnam się spodziewać, że na badaniu kontrolnym za pół roku raczej będzie gorzej? Co dalej powinnam ze sobą robić, jak żyć? I jeszcze jedno, że coś zaczyna się ze mną niedobrego dziać dowiedziałam się w lutym 2008 roku (ASCUS). Zaraz po tym wykonano testy w kierunku HPV (stwierdzono). Czy można ustalić mniej więcej, bądź podejrzewać, kiedy po raz pierwszy mogłam mieć kontakt z wirusem? Lata, miesiące... Chodzi mi konkretnie o to, ile czasu potrzeba od zetknięcia się pierwszy raz z HPV do wykrycia zmian ASCUS? Pozdr. i z góry dziękuję.

dr n. med. Piotr Siwek

Rzeczywiście, dodatni wynik mRNA HPV świadczy o przewlekłej infekcji tym wirusem. Nie oznacza to jednak, że ma Pani raka szyjki macicy, a jedynie czynnik uspasabiajacy do zachorowania na tą chorobę. CIN 1 sie nie leczy. Potrzeba nawet kilkunastu lat do rozwoju dysplazji wyższego stopnia (CIN2+). Nie ma sposobu na określenie nawet przypuszczalnego terminu zetknięcia się z wirusem. Obecny stan wymaga systematycznej kontroli i badania cytologicznego przynajmniej dwa razy w roku. Interweniować trzeba przy dysplazji CIN2 i wyższej  

dr n.  med. Piotr Siwek

dr n. med. Piotr Siwek

  • Ginekolog, położnik
Ten lekarz udzielił 4212 porad

Wysokiej klasy fachowiec, doktor nauk medycznych i praktyk cieszący się dobrą opinią wśród pacjentek. Jest specjalistą ginekologiem i położnikiem z Bydgoszczy. Pracuje w Zakładzie Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Odpowiada na pytania z zakresu patologii szyjki macicy, cytologii, interpretacji wyników, antykoncepcji, ciąży, porodu, połogu oraz inne dotyczące ginekologii i położnictwa.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.