Częściowa meniscektomia przyśrodkowa, Chondromalacja II MFC kolana lewego - co dalej ?

Witam. Chciałem Pana prosić o pomoc. W skrócie opowiem o co chodzi. Po problemach bólowych z kolanem skorzystałem z pomocy ortopedy w moim mieście. Zrobiłem rezonans, którego wynik to: Pourazowe stabilne uszkodzenie (poziome pęknięcie) rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej. Wkrótce wykonano artroskopię na której widnieją informacje: Rozpoznanie: - Częściowe uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej rogu tylnego, Chondromalacja II MFC kolana lewego, ICD 10:M23 oraz Prowadzone leczenie Artroskopia stawu kolanowego lewego: Częściowa meniscektomia przyśrodkowa - uszkodzenie rogu tylnego MM; Opracowanie chondromalacji IIMFC ICD9: 80.26; 80,6; 80,86 Od zabiegu minął prawie miesiąc. Choć opuchlizna już znacząco zeszła (lekko opuchnięte kolano jest nadal od strony golenia) to po przejściu kilkudziestu metrów zaczyna mnie mocno boleć ścięgno od zewnętrznej strony w okolicy kolana i prawie aż do stopy. Nie mogę chodzić po schodach bez pomocy kuli. Nie ma mowy o kucnięciu czy przysiadach, które sugerowano podczas zabiegów fizjoterapeutycznych, na które jeszcze przez kilka dni będę uczęszczał. Proszę mi powiedzieć jakie kroki powinienem dalej podjąć, bo jak narazie to nie podjęto żadnego dalszego leczenie po operacji. Wiem, że pozostawienie kolana bez fragmentu łąkotki może w szybkim tempie przyczynić się do zmian zwyrodnieniowych z powodu znacznego obciążenia stawu. Wiem też o wielu metodach naprawy obecnego stanu, zastrzyki kolagenowe, lub z kwasu hialuronowego, albo częściowe implanty z poliuretanu lub innego materiału. Co Pan poleca w takiej sytuacji ? Jutro idę do mojego ortopedy na wizytę po prawie miesiącu od operacji, a ów lekarz nie wykazuje zbytniej chęci do dalszego działania. Co zaproponować na najbliższej wizycie, jak dochodzić swojej racji i walki o swoje zdrowie. Będę wdzięczny za Pańską pomoc. Wiem, że pewnie zbyt późno znalazłem tę stronę i skorzystałem z możliwości napisania do Pana, ale może jednak uda się jakoś otrzymać odpowiedź przed jutrem przed godziną 8 rano. Pozdrawiam serdecznie i czekam na wiadomość, Mateusz Nowak.

dr n. med. Maciej Świtoński

Jestem chirurgiem leczącym schorzenia jamy brzusznej. Choroby układu kostno - stawowego są leczone przez ortopedów. Są zatem całkowicie poza moją specjalnością. Nie mogę dać odpowiedzi, która będzie oparta na zawodowym doświadczeniu, gdyż takich chorych po prostu nie leczę. Jednak w przeszłości sam stałem się pacjentem ortopedów z powodu urazu stawu kolanowego i również przeszedłem zabieg artroskopowy. Powrót do sprawności nastąpił po rocznej rehabilitacji. Tyle to zajmuje czasu. 2 x w tygodniu ćwiczenia z rehabilitantem mającym duże doświadczenie w usprawnianiu stawu kolanowego oraz codzienne, wyczerpujące ćwiczenia ("zadania domowe") w domu. Pierwszy miesiąc jest dopiero początkiem drogi. Bez pomocy kul łokciowych zacząłem się poruszać bodajże po 2 - 3 miesiącach. Mimo chondromalacji nie podjąłem decyzji o ewentualnym uzupełnianiu płynu maziówkowego poprzez np. implantację synovisc'u. Ostatecznie jednak obrzęk stawu jest już wpisany w codzienność. Jednak nie przeszkadza to w uprawianiu sportu, jak chociażby narciarstwa. Zatem najpierw żmudna i codzienna, wielomiesięczna rehabilitacja a potem można ewentualnie myśleć o innych sposobach. Jednak w okresie pooperacyjnym musi minąć okres katabolizmu a staw powinien być wyrehabilitowany. Droga długa ale w konsekwencji opłaci się nią przebyć.

dr n.  med. Maciej Świtoński

dr n. med. Maciej Świtoński

  • Specjalista chirurg
Ten lekarz udzielił 3065 porad

Od wielu lat upowszechnia wiedzę medyczną i zdrowy tryb życia. Autor telewizyjnych programów medycznych: Wyprzedzić chorobę, Co w brzuchu piszczy, Lekarz jedynki, Aleja Gwiazd na L-4. Odpowiada na pytania z zakresu chirurgii, schorzeń jamy brzusznej (żołądek, jelito grube), proktologii, niewydolności żylnej, ogólnomedyczne.

cukrzyca

Czy grozi Ci cukrzyca?

Dowiedz się więcej
bmi

Sprawdź swoje BMI

Sprawdź
zawał serca

Test ryzyka zawału

Jesteś w obszarze ryzyka?

Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.