Saridon

  • Skład

    1 tabl. zawiera: 150 mg propyfenazonu, 250 mg paracetamolu i 50 mg kofeiny.

  • Działanie

    Preparat łączy w sobie działanie poszczególnych składników. Propyfenazon działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie; szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po ok. 0,3 h; jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z moczem, głównie w postaci glukuronianów. T0,5 wynosi ok. 1,3 h. Przenika przez barierę łożyska i do mleka matki. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, głównie poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 30-50 min., przenika do płynów ustrojowych i narządów wewnętrznych, w ok. 10% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 2-3 h. Jest metabolizowany w wątrobie, wywołuje tam indukcję enzymów mikrosomalnych; wydalany z moczem w postaci glukuronianów, siarczanów i po sprzężeniu z cysteiną. W niewydolności nerek lub wątroby sprzężony paracetamol kumuluje się we krwi. Zawarta w preparacie kofeina szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, jest metabolizowana w wątrobie i wydalana w postaci metabolitów z moczem. Może wykazywać działanie pobudzające na ośrodki wegetatywne: oddechowy, naczynioruchowy i nerwu błędnego, znosić uczucie zmęczenia, wpływać na reaktywność naczyń krwionośnych (w tym mózgowych). Przenika przez barierę łożyska i do mleka matki. T0,5 wynosi 4-6 h.

  • Wskazania

    Bóle różnego pochodzenia, np.: ból głowy, ból zębów, bóle miesiączkowe, bóle pooperacyjne, bóle reumatyczne. Ból i gorączka związane z przeziębieniem i grypą.

  • Przeciwwskazania

    Nadwrażliwość na składniki preparatu, inne pochodne pirazolonu (fenazon, aminofenazon, metamizol, fenylbutazon) i kwas acetylosalicylowy. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Niedobór G-6-PD. Porfiria wątrobowa. Choroba alkoholowa. Dzieci do ukończenia 12 rż.

  • Środki ostrożności

    Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z astmą, przewlekłym nieżytem nosa lub przewlekłą pokrzywką, zwłaszcza w przypadkach nadwrażliwości na inne leki przeciwzapalne. Ostrożnie stosować w niewydolności nerek lub wątroby, zespole Gilberta, zaburzeniami hematopoezy. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u chorych głodzonych i regularnie pijących alkohol.

  • Ciąża i laktacja

    Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży, zwłaszcza w I trymestrze i podczas ostatnich 6 tyg. Preparat jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.

  • Efekty uboczne

    Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd, rumień, obrzęk naczynioruchowy, duszność, napad astmy) i zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zgaga, nudności, wymioty). W pojedynczych przypadkach obserwowano: reakcje anafilaktoidalne, wstrząs anafilaktyczny, trombocytopenię, leukopenię, agranulocytozę i pancytopenię. Podczas długotrwałego stosowania paracetamolu rzadko obserwowano nieodwracalną niewydolność nerek.

  • Działanie z innymi lekami

    Propyfenazon i parcetamol nasilają działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy pochodnych kumaryny. Jednoczesne stosowanie paracetamolu z rifampicyną, lekami przeciwpadaczkowymi, nasennymi i innymi lekami indukującymi enzymy mikrosomalne zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Równoczesne podawanie paracetamolu z NLPZ zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek, z zydowudyną - częstość występowania neutropenii. Kofeina osłabia działanie leków działających nasennie i uspokajająco, mi.in barbituranów. Jednoczesne stosowanie kofeiny i pochodnych kwasu barbiturowego powoduje wzajemne osłabienie działania. Doustne preparaty antykoncepcyjne, cymetydyna i disulfiram hamują metabolizm kofeiny i mogą nasilać jej działanie. Palenie tytoniu przyspiesza metabolizm kofeiny. Kofeina nasila tachykardię powodowaną m.in. przez leki sympatykomimetyczne i tyroksynę, hamuje wydalanie teofiliny oraz zwiększa możliwość uzależnienia od substancji o działaniu podobnym do efedryny. Jednoczesne stosowanie inhibitorów gyrazy może spowolnić wydalanie kofeiny i jej metabolitu.

  • Dawkowanie

    Doustnie. Dorośli: 1-2 tabl. do 3 razy dziennie. Dzieci powyżej 12 rż.: 1 tabl. do 3 razy dziennie. Tabletki należy popić dużą ilością płynu. Nie stosować dłużej niż 7 dni.

  • Uwagi

    Podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu.

  • Danych o lekach dostarcza: