Pro-Miss

  • Skład

    1 tabl. powl. zawiera 500 mg paracetamolu, 60 mg kofeiny i 15 mg mepiraminy.

  • Działanie

    Zawarty w preparacie paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, głównie poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 30-60 min, przenika do płynów ustrojowych i narządów wewnętrznych, w około 25% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 2-3 h. Jest metabolizowany w wątrobie, wywołuje tam indukcję enzymów mikrosomalnych; wydalany z moczem w postaci glukuronianów, siarczanów i po sprzężeniu z cysteiną. U chorych z niewydolnością nerek sprzężony paracetamol kumuluje się we krwi. Po podaniu dużych dawek powstaje w organizmie N-acetylo-p-benzochinon odpowiedzialny prawdopodobnie za wywoływanie uszkodzeń wątroby. Zawarta w preparacie kofeina dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, metabolizowana w wątrobie, metabolity wydalane są z moczem. Działa przez hamowanie aktywności fosfodiesterazy, zwiększając ilość cAMP w komórkach. Pobudza ośrodki wegetatywne: oddechowy, naczynioruchowy i nerwu błędnego. Pobudzenie ośrodka oddechowego powoduje przyspieszenie częstości i wzrost objętości oddechów. Pobudzenie ośrodka naczynioruchowego, układu bodźcoprzewodzącego serca i zmniejszenie napięcia mięśni naczyń krwionośnych dają w efekcie przyspieszenie czynności serca i niewielki wzrost ciśnienia tętniczego. Działa analeptycznie (usuwa uczucie zmęczenia, senności, poprawia sprawność myślenia); pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa moczopędnie. W składzie preparatu wykorzystano przeciwgorączkowe i przeciwbólowe działanie paracetamolu, korzystny wpływ kofeiny na bóle i poprawę samopoczucia. Mepiramina jest lekiem przeciwhistaminowym o słabym działaniu sedatywnym, w chorobach alergicznych stosowanym w dawkach kilkakrotnie wyższych od zastosowanej w składzie preparatu.

  • Wskazania

    Dolegliwości związane z menstruacją: bóle głowy, pleców, bóle i kurcz mięśni, obrzęki, wzdęcia, uczucie zmęczenia.

  • Przeciwwskazania

    Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek, choroba alkoholowa; wrodzony niedobór G-6-PD i reduktazy methemoglobinowej, niedokrwistość; dzieci poniżej 12 rż. Należy zachować ostrożność u pacjentów z astmą oskrzelową uczulonych na kwas acetylosalicylowy, w upośledzeniu czynności wątroby (powstałym w wyniku alkoholizmu, zapalenia wątroby lub u chorych głodzonych). Ze względu na zawartość kofeiny nie stosować u dzieci; ostrożnie w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nadciśnieniu tętniczym, dusznicy bolesnej. Ostrożnie stosować w ciąży (zwłaszcza w I trymestrze).

  • Efekty uboczne

    W czasie leczenia mogą wystąpić: dolegliwości dyspeptyczne; reakcje uczuleniowe pod postacią zmian skórnych (pokrzywka, rumień, zapalenie skóry, plamica barwnikowa). Istnieją pojedyncze opisy zmian w obrazie morfologicznym krwi po paracetamolu: trombocytopenii (z objawami plamicy trombocytopenicznej), agranulocytozy, methemoglobinemii. Stosowany w dużych dawkach lub długotrwale może upośledzić czynność wątroby i/lub nerek. Ze względu na zawartość kofeiny, przy długotrwałym nadużywaniu mogą wystąpić: drażliwość, niepokój, tachykardia, drżenia mięśniowe, objawy nerwicy lękowej, zaburzenia snu, bezsenność.

  • Działanie z innymi lekami

    Paracetamol nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (nie wpływa na zmianę czasu krwawienia i agregację płytek krwi u zdrowych i chorych na hemofilię). Stosowanie z rifampicyną, lekami przeciwpadaczkowymi, niektórymi lekami nasennymi lub z NLPZ zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Stosowany: z inhibitorami MAO może wywołać stany pobudzenia i wysoką gorączkę; z lamotryginą lub chloramfenikolem - zmniejsza ich stężenie we krwi. Metoklopramid przyspiesza, a leki hamujące perystaltykę przewodu pokarmowego opóźniają wchłanianie paracetamolu; cymetydyna, metyrapon, probenecid, antypiryna, salicylamid, izoniazyd, ranitydyna, propranolol - wydłużają okres półtrwania paracetamolu we krwi. Kofeina nasila działanie innych środków analeptycznych, działanie inotropowe sympatykomimetyków pobudzających β-receptory. Cymetydyna, disulfiram, doustne środki antykoncepcyjne zwalniają, a barbiturany przyspieszają metabolizm kofeiny.

  • Dawkowanie

    Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 rż.: 2 tabl. co 6 h, nie więcej niż 8 tabl. na dobę.

  • Danych o lekach dostarcza: