Neopyrin® ASA

  • Skład

    1 tabl. zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg paracetamolu i 50 mg kofeiny.

  • Działanie

    Lek o skojarzonym działaniu składników. Zawarty w preparacie kwas acetylosalicylowy działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie - głównie przez hamowanie uwalniania i biosyntezy prostaglandyn z nienasyconych kwasów tłuszczowych; zmniejsza agregację płytek krwi we krwi przez blokowanie uwalniania z płytek kwasu adenozynodwufosforowego i tromboksanu A2, zmniejsza krzepliwość krwi. Wchłania się szybko i prawie całkowicie z przewodu pokarmowego: z żołądka z szybkością zależną od pH treści, w mniejszym stopniu z jelit. Łączy się z albuminami osocza w 50-90%. Łatwo przenika do tkanek, do mleka matki oraz przez barierę łożyska. Metabolizowany jest w wątrobie (mitochondria i retikulum endoplazmatyczne) oraz w innych tkankach, wydalany głównie w postaci metabolitów (w 75% jako kwas salicylurowy) oraz z moczem w postaci wolnej. T0,5 wynosi 2-4 h. Paracetamol ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe - głównie poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 30-60 min, przenika do płynów ustrojowych i narządów wewnętrznych, w około 25% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi około 3-4 h. Metabolizowany jest w wątrobie, wywołuje tam indukcję enzymów mikrosomalnych, wydalany jest z moczem w postaci glukuronianów, siarczanów. Zawarta w preparacie kofeina dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, metabolizowana jest w wątrobie, metabolity wydalane są z moczem. Może wykazywać działanie pobudzające ośrodki wegetatywne: oddechowy, naczynioruchowy i nerwu błędnego, znosić uczucie zmęczenia i poprawiać samopoczucie. Preparat łączy działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe kwasu acetylosalicylowego i paracetamolu z działaniem kofeiny - stymulującym i poprawiającym samopoczucie.

  • Wskazania

    Bóle o różnorodnej etiologii o słabym lub średnim nasileniu: głowy, zębów, reumatyczne, mięśniowe, nerwobóle. Gorączka, objawy przeziębienia.

  • Przeciwwskazania

    Nadwrażliwość na składniki leku lub inne leki hamujące syntezę prostaglandyn; choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, stany zapalne i krwawienia z przewodu pokarmowego, niedokrwistość, skazy krwotoczne i zaburzenia krzepnięcia krwi, obfite krwawienia miesiączkowe, niedobór G-6-PD, ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek; III trymestr ciąży, dzieci poniżej 12 rż. Ostrożnie stosować w chorobach alergicznych, astmie oskrzelowej, polipach nosa, upośledzeniu czynności wątroby lub nerek, nadciśnieniu, stanach pobudzenia nerwowego, niewydolności serca, podczas I i II trymestru ciąży i karmienia piersią, u kobiet z wewnątrzmaciczną wkładką antykoncepcyją. Ostrożnie stosować u dzieci (powyżej 12 rż.) ze względu na zawartość kofeiny. Nie stosować u dzieci i młodzieży w przebiegu ospy wietrznej lub grypy ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a.

  • Efekty uboczne

    W trakcie leczenia mogą wystąpić: wzmożone pocenie się, szum w uszach, nudności, wymioty, dolegliwości dyspeptyczne, biegunka, zawroty głowy, zmiany skórne pod postacią rumienia lub pokrzywki, krwawienie z przewodu pokarmowego, zaostrzenie (nawrót) choroby wrzodowej, zaburzenia krzepnięcia krwi, zwiększone krwawienia miesiączkowe, krwawienia z nosa, nasilenie napadów astmy oskrzelowej. Przy większych dawkach lub długotrwałym stosowaniu: upośledzenie czynności wątroby i/lub nerek, hipoglikemię. U niektórych lek może wywołać zmiany w obrazie morfologicznym krwi: spadek liczby płytek krwi (z objawami plamicy trombocytopenicznej), methemoglobinemię, neutropenię, leukopenię, agranulocytozę. W rzadkich przypadkach zawarty w preparacie kwas acetylosalicylowy może powodować zaburzenia wzroku i słuchu. Przy systematycznym nadużywaniu leku - zaburzenia snu, koncentracji, utrwalenie bólów głowy, drżenie rąk, kołatanie serca (ze względu na zawartość kofeiny).

  • Działanie z innymi lekami

    Zawarty w preparacie kwas acetylosalicylowy działa synergicznie z innymi lekami przeciwzapalnymi, przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi, może też zmniejszać działanie niektórych leków z grupy NLPZ oraz leków powodujących wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Wypiera z połączeń z białkami leki przeciwzakrzepowe, sulfonamidy i doustne leki przeciwcukrzycowe, zwiększając ich działanie farmakologiczne: potęguje działanie hipoglikemizujące doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika, działanie przeciwzakrzepowe leków z grupy kumaryny, skraca czas działania sulfonamidów; nasila działanie metotreksatu, osłabia działanie spironolaktonu i furosemidu. Stosowany jednocześnie z digoksyną lub litem - zwiększa ich stężenie we krwi. Ze względu na zawartość w preparacie paracetamolu zwiększa się ryzyko uszkodzenia wątroby przy jednoczesnym stosowaniu z innymi lekami hamującymi rozkład paracetamolu w wątrobie lub wywołującymi w wątrobie indukcję enzymów mikrosomalnych (rifampicyna, glutetymid, leki przeciwpadaczkowe np. karbamizepina, niektóre leki nasenne np. fenobarbital, fenytoina) zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Metoklopramid przyspiesza, a leki zwalniające pasaż przewodu pokarmowego opóźniają wchłanianie paracetamolu. Jednoczesne spożywanie alkoholu, antykoagulantów, kortykosteroidów - zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego. Zawarta w preparacie kofeina nasila działanie innych leków analgetycznych, leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika, antykoagulanyów, trójodotyroniny, digoksyny, metotreksatu. Pochodne fluorochinolonu, cimetydyna, disulfiram, doustne środki antykoncepcyjne zwalniają metabolizm kofeiny.

  • Dawkowanie

    Dorośli: 1-2 tabl. do 3 razy na dobę; dzieci powyżej 12 rż.: 1/2-1 tabl. do 3 razy na dobę. Stosować doraźnie w razie bólu.

  • Danych o lekach dostarcza: