Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Encyklopedia leków

Nazwa leku

Milgamma
Wörwag Pharma
  • Milgamma 100, draż., 30 szt.
Choroby układu nerwowego wywołane udokumentowanym niedoborem witaminy B1 i B6.
1 draż. zawiera 100 mg benfotiaminy i 100 mg chlorowodorku pirydoksyny.
Benfotiamina jest prolekiem, lipofilnym analogiem tiaminy (witamina B1), który w organizmie ulega przekształceniu w biologicznie czynny pirofosforan tiaminy. Związek ten jest niezbędny w metabolizmie węglowodanów. Pirydoksyna (witamina B6) w postaci fosforylowanej jest koenzymem wielu enzymów biorących m.in. udział w nieoksydacyjnym metabolizmie aminokwasów, biosyntezie amin biogennych i hemoglobiny, a także wielu innych procesach anabolicznych i katabolicznych. Obie witaminy dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego i przenikają do osocza, krwinek (głównie czerwonych) oraz tkanek. Podlegają biotransformacji w wątrobie. Nadmiar tiaminy jest wydalany z moczem w postaci niezmienionej lub fosforylowanej oraz w postaci licznych metabolitów. Z moczem są wydalane także metabolity pirydoksyny.
Nadwrażliwość na tiaminę, chlorowodorek pirydoksyny lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.
Nie stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.
Stosowanie preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią dopuszcza się jedynie po dokładnej analizie ryzyka i korzyści. Duże dawki witaminy B6 mogą hamować wytwarzanie mleka.
Rzadko: neuropatie obwodowe (po długotrwałym stosowaniu dużych dawek). Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (wykwity skórne, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, reakcje anafilaktyczne) - ich wystąpienie jest wskazaniem do odstawienia preparatu.
Witamina B6 w dawkach leczniczych może osłabiać działanie L-dopy. Interakcje występują także przy jednoczesnym stosowaniu z izoniazydem, penicylaminą lub cykloseryną.
Doustnie: zazwyczaj 1 drażetka 1-3 razy na dobę. Po 4 tygodniach stosowania leku należy ocenić konieczność dalszego leczenia.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.