Ketopronil

  • Skład

    1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

  • Działanie

    Niesteroidowy lek przeciwzapalny do stosowania miejscowego - pochodna kwasu fenylopropionowego, należąca do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ketoprofen stosowany w postaci żelu działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo podczas rozwoju stanu zapalnego w fazie wczesnej (naczyniowej) i późnej (komórkowej). Hamuje syntezę prostaglandyn i leukotrienów, jednak w pełni nie wyjaśniono mechanizmu jego działania przeciwzapalnego. Ketoprofen jest absorbowany do krwi bardzo wolno i nie ulega gromadzeniu się w organizmie. Biodostępność ketoprofenu z postaci żelu, w porównaniu do podania doustnego tej substancji, wynosi około 5%; miejscowe stosowanie leku nie wywołuje działań ogólnych. Ketoprofen wiąże się z białkami osocza krwi prawie w 99%. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany przez nerki głównie w postaci glukuronianów.

  • Wskazania

    Bóle mięśniowo-stawowe. Stany zapalne spowodowane urazami (zwichnięcia, skręcenia i kontuzje wywołane uprawianiem sportu). Zapalenie ścięgien.

  • Przeciwwskazania

    Nadwrażliwość na ketoprofen lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Reakcje nadwrażliwości na światło słoneczne w wywiadzie. Znane reakcje nadwrażliwości, takie jak objawy astmy, alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa po zastosowaniu ketoprofenu, fenofibratu, kwasu tiaprofenowego, kwasu acetylosalicylowego, lub innych NLPZ. Alergia skórna w wywiadzie po zastosowaniu ketoprofenu, kwasu tiaprofenowego, fenofibratu, filtrów UV lub perfum. Światło słoneczne, nawet wówczas gdy niebo jest zachmurzone, a także promienie UV w solarium, w trakcie leczenia i 2 tygodnie po zaprzestaniu stosowania preparatu. Nie stosować na skórę zmienioną chorobowo (zmiany sączące, egzema, owrzodzenia) lub na uszkodzoną skórę oraz na oparzenia. Nie stosować w ostatnim trymestrze ciąży. Nie należy stosować leku pod opatrunkiem okluzyjnym. Z uwagi na brak kontrolowanych badań klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania nie należy stosować u dzieci do 15 lat.

  • Środki ostrożności

    Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością krążenia, nerek i (lub) wątroby (opisywano pojedyncze przypadki ogólnoustrojowych działań niepożądanych). Leczenie należy natychmiast przerwać w przypadku rozwoju jakichkolwiek reakcji skórnych, w tym reakcji skórnych po jednoczesnym zastosowaniu produktów zawierających oktokrylen. Zalecane jest chronienie leczonych obszarów skóry, poprzez noszenie odzieży podczas stosowania preparatu i 2 tyg. po zaprzestaniu aplikacji, aby uniknąć ryzyka wystąpienia nadwrażliwości na światło słoneczne. Należy chronić oczy, błony śluzowe, okolice narządów płciowych przed kontaktem z preparatem. Nie stosować leku na duże powierzchnie ciała. Podczas długotrwałego wmasowywania w skórę zaleca się założenie rękawiczek ochronnych. Po każdorazowym zastosowaniu należy dokładnie umyć. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego lek może powodować podrażnienie skóry. Ze względu na zawartość metylu parahydroksybenzoesanu i propylu parahydroksybenzoesanu preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

  • Ciąża i laktacja

    Nie prowadzono badań klinicznych potwierdzających bezpieczeństwo miejscowego stosowania ketoprofenu. W badaniach na zwierzętach nie wykazano ryzyka embriotoksyczności, jednak nie wykonano odpowiednio liczebnych, dobrze kontrolowanych obserwacji u człowieka. Ketoprofen stosowany doustnie w III trymestrze ciąży lub w dużych dawkach na skórę, może powodować wady rozwojowe płodu (uszkodzenie nerek, serca lub płuc, przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego). Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą opóźniać czynność porodową. Stosowanie preparatu w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Ketoprofen przenika w niewielkich ilościach do mleka kobiet karmiących piersią. Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w okresie karmienia piersią.

  • Efekty uboczne

    Niezbyt często: miejscowe reakcje skórne takie jak rumień, świąd, wysypka i pieczenie. Rzadko: przypadki ciężkich reakcji takich jak wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty (mogą rozprzestrzeniać się lub być uogólnione), reakcje nadwrażliwości, nadwrażliwość na światło. Bardzo rzadko: nasilenie występującej wcześniej niewydolności nerek. Inne działania (wpływ na przewód pokarmowy, nerki) wynikają z przenikania substancji czynnej przez skórę, są więc uzależnione od ilości użytego żelu, leczonej powierzchni skóry, stopnia wchłaniania przez tkankę, czasu trwania terapii oraz zastosowania lub nie opatrunku. U pacjentów z alergią na kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ może wystąpić napad astmy oskrzelowej. Stwierdzone działania niepożądane przemijają po odstawieniu preparatu.

  • Działanie z innymi lekami

    Ketoprofen stosowany miejscowo w postaci żelu nawet w dużej ilości, tylko nieznacznie (około 5%) wchłania się do krwiobiegu. Z powodu małego stężenia w osoczu krwi po zastosowaniu miejscowym występowanie interakcji z innymi lekami jest mało prawdopodobne. Zaobserwowano interakcje w przypadku stosowania ketoprofenu z dużymi dawkami metotreksatu, jak też z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

  • Dawkowanie

    Zewnętrznie. Dorośli, dzieci powyżej 15 lat i osoby w podeszłym wieku: pasek żelu o długości 5-10 cm (tj. 1 g - 2 g) należy nakładać 2-3 razy na dobę na bolące miejsca i delikatnie wmasować w skórę. Nie stosować dłużej niż 7 dni. Nie należy stosować preparatu u dzieci do 15 lat.

  • Uwagi

    Nie stwierdzono niekorzystnego wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów, obsługiwania maszyn i sprawność psychofizyczną.

  • Danych o lekach dostarcza: