Fosidal

 • Skład

  1 tabl. powl. zawiera 80 mg chlorowodorku fenspirydu. 1 ml syropu zawiera 2 mg chlorowodorku fenspirydu; preparat w postaci syropu zawiera: sacharozę, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, glicerol.

 • Działanie

  Lek o działaniu przeciwzapalnym i rozkurczającym oskrzela. Fenspiryd jest antagonistą receptorów histaminowych H1 i powoduje działanie spazmolityczne typu papawerynowego. Działa przeciwzapalnie poprzez zmniejszenie wytwarzania mediatorów procesów zapalnych (cytokin, TNF-α, pochodnych kwasu arachidonowego, wolnych rodników). Po podaniu tabletki stężenie maksymalne leku w surowicy osiągane jest po 6 h, po podaniu syropu - w ciągu 2,3 ± 2,5 h. T0,5 wynosi ok. 12 h. Wydalany jest głównie przez nerki.

 • Wskazania

  Tabletki. Pomocniczo w leczeniu ostrych i przewlekłych zapaleń dróg oddechowych. Pomocniczo w leczeniu zapalenia ucha środkowego. Syrop. Leczenie objawowe (kaszel i odkrztuszanie) w przebiegu chorób zapalnych oskrzeli i płuc. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i u dzieci w wieku powyżej 2 lat. Uwaga: leczenie to nie może opóźniać rozpoczęcia leczenia antybiotykami, jeśli zachodzi taka potrzeba.

 • Przeciwwskazania

  Nadwrażliwość na fenspiryd lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Tabletek nie należy stosować u dzieci. Syropu nie stosować u dzieci poniżej 2 lat.

 • Środki ostrożności

  Syrop zawiera sacharozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy; ponadto zawartość sacharozy (3 g/5 ml syropu - 0,25 j. chlebowych) należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Syrop zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Syrop zawiera glicerol, który może powodować ból głowy, zaburzenia żołądkowe i biegunkę.

 • Ciąża i laktacja

  Preparat nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej metody antykoncepcji. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

 • Efekty uboczne

  Tabletki: często: senność, zaburzenia czynności żołądka i jelit, nudności, bóle w nadbrzuszu; rzadko: umiarkowana tachykardia ustępująca po zmniejszeniu dawki, obniżenie ciśnienia tętniczego, ból głowy, rumień, wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, rumień trwały. Syrop: rzadko: umiarkowana tachykardia ustępująca po zmniejszeniu dawki, ból głowy, wysypka, rumień, pokrzywka, obrzęk Quinckego, rumień trwały; częstość nieznana: senność, zaburzenia czynności żołądka i jelit, nudności, bóle w nadbrzuszu.

 • Działanie z innymi lekami

  Nie są znane interakcje fenspirydu z innymi lekami. Jednak ze względu na przeciwhistaminowe działanie fenspirydu można spodziewać się interakcji z: barbituranami, innymi lekami przeciwhistaminowymi, lekami przeciwbólowymi (w tym opioidowymi lekami przeciwbólowymi), lekami uspokajającymi, inhibitorami MAO, alkoholem.

 • Dawkowanie

  Doustnie. Tabletki. Dorośli: 1 tabl. 2-3 razy na dobę. Tabl. połykać w całości, na początku posiłku, popijając niewielką ilością wody. Brak danych klinicznych dotyczących stosowania preparatu w postaci tabletek u dzieci i pacjentów powyżej 65 lat; dostępne dane dotyczą dorosłych i młodzieży powyżej 14 lat.  Syrop. Dorośli: 45-90 ml na dobę w dawkach podzielonych. Dzieci w wieku powyżej 2 lat: 4 mg/kg mc. na dobę, tj.: dzieci o mc. poniżej 10 kg: 10-20 ml syropu na dobę w dawkach podzielonych; dzieci o mc. powyżej 10 kg: 30-60 ml syropu na dobę w dawkach podzielonych. Syrop należy podawać bezpośrednio przed posiłkami.

 • Uwagi

  Lek może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn i sprawność psychofizyczną.

 • Danych o lekach dostarcza: