Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja
Regulamin

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Encyklopedia leków

Nazwa leku

Ferrum Lek®
Sandoz
  • Ferrum Lek® , tabl. do żucia, 30 szt.
  • Ferrum Lek® , syrop, but. 100 ml
Leczenie utajonego niedoboru żelaza. Leczenie niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza (jawny niedobór żelaza). Zapobieganie niedoborom żelaza w okresie ciąży.
1 tabl. do żucia zawiera 100 mg żelaza w postaci kompleksu wodorotlenku żelaza (III) z polimaltozą; tabletki zawierają aspartam. 5 ml syropu zawiera 50 mg żelaza w postaci kompleksu wodorotlenku żelaza (III) z polimaltozą; syrop zawiera sacharozę, sorbitol, parahydroksybenzoesan metylu i propylu oraz etanol (<100 mg/30 ml).
Organiczny związek żelaza (III) w postaci kompleksu z polimaltozą. Kompleks ten nie wykazuje właściwości utleniających, tak jak to ma miejsce w przypadku soli żelaza (II). Jest wchłaniany z przewodu pokarmowego w procesie transportu czynnego. Żelazo jest magazynowane głównie w wątrobie w postaci związanej z ferrytyną, a następnie wbudowywane w szpiku kostnym w strukturę hemoglobiny.
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nadmierne zasoby żelaza w organizmie (m.in. hemochromatoza, hemosyderoza). Zaburzenia wbudowywania żelaza w strukturę hemoglobiny (m.in. niedokrwistość spowodowana zatruciem ołowiem, niedokrwistość syderoachrestyczna, talasemia). Niedokrwistość, która nie jest spowodowana niedoborem żelaza (np. niedokrwistość hemolityczna, niedokrwistość megaloblastyczna w wyniku niedoboru wit. B12).
Tabletek do żucia nie należy stosować u dzieci poniżej 12 lat (dla tej grupy pacjentów przeznaczony jest syrop). Tabletki do żucia zawierają aspartam, który może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Syrop zawiera sacharozę i sorbitol, dlatego nie należy go stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy- galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. 1 ml syropu zawiera 0,04 WW. Należy uwzględnić zawartość etanolu, stosując syrop u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią, pacjentów z chorobami wątroby, padaczką, uszkodzeniem mózgu, chorobami mózgu lub chorobą alkoholową. Ze względu na zawartość parahydroksybeznoesanu metylu i parahydroksybenzoesanu propylu, syrop może wywoływać reakcje alergiczne typu późnego.
Preparat może być stosowany w czasie ciąży i karmienia piersią wyłącznie po ocenie stosunku ryzyka do korzyści z leczenia. Brak dowodów na ryzyko stosowania preparatu w I trymestrze ciąży, a szkodliwy wpływ na rozwój płodu jest mało prawdopodobny. Kontrolowane badania u kobiet w ciąży po I trymestrze nie wykazały żadnych działań niepożądanych na organizm matki i noworodka. Z kompleksu wodorotlenku żelaza z polimaltozą niewielka część żelaza przenika do mleka kobiecego, ale jest mało prawdopodobne, aby powodowało to działania niepożądane u karmionego piersią noworodka.
Bardzo rzadko, częstość nieznana: ból brzucha, zaparcie, biegunka, nudności, ból żołądka, niestrawność, wymioty, pokrzywka, wysypka, świąd.
Nie obserwowano interakcji. Ze względu na to, że żelazo jest związane w kompleksie, interakcje ze składnikami pokarmów (fityniany, szczawiany, tanina itp.) oraz jednocześnie przyjmowanymi lekami (tetracykliny, leki zobojętniające sok żołądkowy) są mało prawdopodobne. Nie zaleca się jednoczesnego pozajelitowego stosowania żelaza, gdyż możliwe jest gwałtowne zahamowanie wchłaniania żelaza podawanego doustnie.
Doustnie. Tabletki do żucia. Utajony niedobór żelaza - leczenie trwa około 1-2 mies. Dorośli, matki karmiące, kobiety w ciąży, dzieci w wieku > 12 lat: 1 tabl. do żucia na dobę. Niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza. Dorośli, matki karmiące, dzieci w wieku > 12 lat: 1-3 tabl. do żucia; czas trwania leczenia wynosi około 3-5 miesięcy, do uzyskania normalizacji stężenia hemoglobiny; po tym okresie należy kontynuować terapię przez kilka tygodni w celu uzupełnienia zasobów żelaza. Kobiety w ciąży: 2-3 tabl. do żucia do uzyskania normalizacji stężenia hemoglobiny; następnie 1 tabl. do żucia, co najmniej do końca ciąży. Zapobieganie niedoborom żelaza u kobiet w ciąży: 1 tabl. do żucia na dobę. Dawka dobowa może być podana jednorazowo lub w dawkach podzielonych, podczas lub natychmiast po posiłku; tabletki należy żuć lub połykać w całości. Syrop. Utajony niedobór żelaza - leczenie trwa 1-2 mies. Dzieci od 1 roku do 12 lat: 2,5 do 5 ml na dobę. Dorośli, matki karmiące, dzieci w wieku > 12 lat: 5 do 10 ml na dobę. Kobiety w ciąży: 10 ml na dobę. Niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza. Niemowlęta do 1 rż.: dawka początkowa wynosi 2,5 ml na dobę, następnie dawkę należy stopniowo zwiększać do 5 ml na dobę. Dzieci w wieku od 1 roku do 12 lat: 5-10 ml na dobę. Dorośli, matki karmiące i dzieci > 12 lat: 10-30 ml na dobę. Czas trwania leczenia wynosi około 3-5 miesięcy, do uzyskania normalizacji stężenia hemoglobiny; następnie należy kontynuować terapię przez kilka tygodni w celu uzupełnienia zapasów żelaza. Kobiety w ciąży: 20-30 ml na dobę do uzyskania normalizacji stężenia hemoglobiny, następnie 10 ml na dobę, co najmniej do końca ciąży. Zapobieganie niedoborom żelaza u kobiet w ciąży: 5-10 ml na dobę. Dawka dobowa może być podana jednorazowo lub w dawkach podzielonych w trakcie lub tuż po posiłku. Preparat można podawać z sokiem albo dodać do pokarmu podawanego butelką.
Związki żelaza powodują ciemne zabarwienie stolca (bez znaczenia klinicznego). Leczenie żelazem nie wpływa na wynik testu na krew utajoną. Informacja dla pacjentów z cukrzycą: 1 tabl. zawiera 0,04 WW (wymiennika węglowodanowego).

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.