Sinumedin

  • Skład

    1 ml aerozolu zawiera 2,5 mg chlorowodorku fenylefryny i 1,5 mg maleinianu mepiraminy. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu.

  • Działanie

    Preparat o działaniu przeciwalergicznym, przeciwbakteryjnym i udrażniającym. Fenylefryna - lek sympatykomimetyczny - powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa. Mepiramina - lek przeciwhistaminowy - blokuje receptory histaminowe, znosząc efekty działania histaminy (obrzęk błony śluzowej, rozszerzenie naczyń krwionośnych, świąd). Działanie preparatu rozpoczyna się po 5-10 min po zastosowaniu. Skurcz naczyń utrzymuje się przez około 15 min. Metabolizm zachodzi w wątrobie. Substancje czynne przenikają przez barierę krew-mózg. T0,5 wynosi około 3 h.

  • Wskazania

    Nieżyt nosa (katar), także alergiczny. Zapalenie zatok.

  • Przeciwwskazania

    Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci poniżej 6 lat. Astma. Wysychający nieżyt nosa. Ciąża i okres karmienia piersią.

  • Środki ostrożności

    Długotrwałe stosowanie preparatu może powodować objawy przekrwienia błony śluzowej nosa. Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, guzem chromochłonnym, nadczynnością tarczycy, przerostem gruczołu krokowego, jaskrą z wąskim kątem przesączania, u dzieci i pacjentów w wieku podeszłym. Lek może powodować niewielkiego stopnia podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych. Nie należy stosować leku równocześnie z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. U pacjentów, którzy przyjmowali inhibitory monoaminoksydazy, preparat można zastosować dopiero po upływie co najmniej 14 dni od przerwania terapii tymi lekami, chyba że lekarz zaleci inaczej. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu - w związku z tym może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

  • Ciąża i laktacja

    Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania fenylefryny i mepiraminy u kobiet w ciąży i przenikania substancji czynnych preparatu do mleka ludzkiego w okresie laktacji. Leku nie należy stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią.

  • Efekty uboczne

    Może wystąpić: tachykardia, kołatanie serca, arytmia, ból i zawroty głowy, senność, uspokojenie, bezsenność, osłabienie, biegunka, nudności, zaparcia, wymioty, nadciśnienie, podrażnienie i przekrwienie błony śluzowej nosa, suchość błon śluzowych.

  • Działanie z innymi lekami

    Inhibitory MAO przedłużają i nasilają działanie fenylefryny oraz przeciwcholinergiczne działanie mepiraminy. Preparat nasila działanie barbituranów, alkoholu, środków nasennych, uspokajających, atropiny, trójpierścieniowych środków przeciwdepresyjnych. Niektóre β-adrenolityki takie jak esmolol, mogą zwiększać α-adrenergiczną aktywność fenylefryny, co może powodować u niektórych pacjentów wystąpienie ciężkiego nadciśnienia.

  • Dawkowanie

    Donosowo. Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 2 dawki aerozolu do każdego przewodu nosowego co 4-6 h, nie więcej niż 5 razy dziennie. Nie stosować dłużej niż 3 dni.

  • Uwagi

    Lek wywiera niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

  • Danych o lekach dostarcza: