Efferalgan Vitamin C

  • Skład

    1 tabl. musująca zawiera 330 mg paracetamolu i 200 mg kwasu askorbowego.

  • Działanie

    Lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, głównie poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 20-30 min., przenika do płynów ustrojowych i narządów wewnętrznych, w około 25% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 2-3 h. Jest metabolizowany w wątrobie, wywołuje tam indukcję enzymów mikrosomalnych; wydalany z moczem w postaci glukuronianów i siarczanów i po sprzężeniu z cysteiną. U chorych z niewydolnością nerek sprzężony paracetamol kumuluje się we krwi. Po podaniu dużych dawek powstaje w organizmie N-acetylo-p-benzochinon odpowiedzialny prawdopodobnie za wywoływanie uszkodzeń wątroby. Forma leku (preparat musujący) ułatwia wchłanianie i przyspiesza czas osiągnięcia maksymalnego stężenia leku we krwi.

  • Wskazania

    Stany gorączkowe, grypa, przeziębienie. Bóle różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawowe, mięśniowe), nerwobóle. W dawkach terapeutycznych lek można podawać podczas karmienia piersią i w ciąży.

  • Przeciwwskazania

    Nadwrażliwość na lek (rzadko spotykana), wrodzony niedobór G-6-PD i reduktazy methemoglobinowej. Należy zachować ostrożność u pacjentów z astmą oskrzelową z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy oraz w przypadku stosowania powtarzanych dawek u pacjentów z ciężkim upośledzeniem czynności wątroby. Nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 3 m.ż.

  • Efekty uboczne

    Istnieją pojedyncze przypadki zaburzeń hematologicznych po paracetamolu przy długim stosowaniu trombocytopenia (z objawami plamicy trombocytopenicznej) oraz skórnych reakcji alergicznych (pokrzywka, rumień, świąd, wysypka). Stosowany w dużych dawkach lub długotrwale może upośledzić czynność wątroby.

  • Działanie z innymi lekami

    Paracetamol nie wpływa na zmianę czasu krwawienia i agregację płytek krwi u zdrowych i chorych na hemofilię. Stosowanie z lekami hamującymi rozkład paracetamolu w wątrobie (rifampicyna, leki przeciwpadaczkowe, niektóre leki nasenne) zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby. Stosowany: z inhibitorami MAO może wywołać stany pobudzenia i wysoką gorączkę; z lamotryginą lub chloramfenikolem - obniża ich stężenie we krwi. Metoklopramid przyspiesza, a propantelina opóźnia wchłanianie paracetamolu z przewodu pokarmowego; cymetydyna, metyrapon, probenecid, antypiryna, salicylamid, izoniazyd, ranitydyna, propranolol - wydłużają okres półtrwania paracetamolu we krwi.

  • Dawkowanie

    Dorośli i młodzież powyżej 15 rż.: 1-2 tabl. 1-3 razy dziennie w dużej ilości wody. Dzieci: od 7 do 13 rż. 0,5-1 tabl. 1-3 razy dziennie w dużej ilości wody, od 13 do 15 rż. 1-1,5 tabl. 1-3 razy dziennie w dużej ilości wody. Przeciętne dawkowanie wynosi 20-30 mg/kg m.c./na dobę. Pomiędzy dawkami powinien być zachowany odstęp co najmniej 4 h. W przypadku niewydolności nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min) odstępy pomiędzy dawkami powinny wynosić co najmniej 8 h.

  • Uwagi

    W przypadku diety bezsodowej lub niskosodowej należy zwrócić uwagę, że każda tabl. zawiera około 330 mg sodu.

  • Danych o lekach dostarcza: