Efferalgan

  • Skład

    1 tabl. musująca zawiera 500 mg lub 1000 mg paracetamolu. Lek zawiera sód i sorbitol.

  • Działanie

    Lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W wyniku hamowania cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, hamuje syntezę prostaglandyn w o.u.n. Skutkiem tego oddziaływania jest zmniejszenie wrażliwości na działanie takich mediatorów jak kininy i serotonina, co oznacza podwyższenie progu bólowego. Paracetamol nie hamuje agregacji płytek krwi. W mniejszym stopniu niż salicylany podrażnia błonę śluzową żołądka. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 30-60 min (tabl.) lub około 20-30 min (tabl. musujące). Przenika do płynów ustrojowych i narządów wewnętrznych, w około 25% wiąże się z białkami osocza. T0,5 wynosi 2-3 h. Jest metabolizowany w wątrobie, wywołuje tam indukcję enzymów mikrosomalnych; wydalany z moczem w postaci glukuronianów i siarczanów i po sprzężeniu z cystenią. U chorych z niewydolnością nerek sprzężony paracetamol kumuluje się we krwi. Po podaniu dużych dawek powstaje w organizmie N-acetylo-p-benzochinon odpowiedzialny prawdopodobnie za wywoływanie uszkodzeń wątroby.

  • Wskazania

    Środek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy w bólach różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawowe, miesiączkowe, nerwobóle i inne).

  • Przeciwwskazania

    Nadwrażliwość na składniki leku. I trymestr ciąży. Ciężka niewydolność wątroby. Ciężka niewydolność nerek. Choroba alkoholowa. Niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Leczenie inhibitorami MAO oraz w okresie do 14 dni po zakończeniu leczenia. Jednoczesne stosowanie z lekami przeciwbólowymi o działaniu agonistyczno-antagonistycznym: buprenorfiną, nalbufiną, pentazocyną. Tabl. 1000 mg: nie stosować u osób o mc. mniejszej niż 50 kg.

  • Środki ostrożności

    Należy zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek, u pacjentów niedożywionych oraz odwodnionych. Podczas stosowania leku nie należy przyjmować innych leków zawierających paracetamol (ryzyko przedawkowania). Tabl. 500 mg zawierają 412,4 mg sodu, tabl. 1000 mg zawierają 567 mg sodu - należy zachować ostrożność u pacjentów pozostających na diecie ubogosodowej. Ponadto lek zawiera sorbitol - nie należy stosować go u pacjentów z rzadko występującą, dziedziczną nietolerancją fruktozy.

  • Ciąża i laktacja

    Lek może być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią tylko za zgodą lekarza i w indywidualnych przypadkach.

  • Efekty uboczne

    Rzadko: złe samopoczucie, obniżenie ciśnienia krwi, zwiększona aktywność aminotransferaz wątrobowych. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, częstoskurcz, biegunka, bóle brzucha, nudności, wymioty, kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek, trombocytopenia, leukopenia, neutropenia, spadek wartości INR, wzrost wartości INR.

  • Działanie z innymi lekami

    Przeciwwskazane jest stosowanie leku równocześnie z inhibitorami MAO oraz w ciągu 2 tyg. po zakończeniu leczenia tymi lekami ze względu na możliwość wystąpienia stanu pobudzenia i wysokiej gorączki. Salicylamid wydłuża czas wydalania paracetamolu. Równoczesne stosowanie paracetamolu i leków zwiększających metabolizm wątrobowy, tj.: leki przeciwpadaczkowe, barbiturany, ryfampicyna, może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, nawet podczas stosowania zalecanych dawek paracetamolu. Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania izoniazydu, zydowudyny i substancji indukujących enzymy. Jednoczesne stosowanie paracetamolu i NLPZ zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek. Paracetamol nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny. Jednocześnie podana fenytoina może spowodować zmniejszenie skuteczności paracetamolu i zwiększenie ryzyka toksyczności dla wątroby. Probenecyd powoduje prawie dwukrotne zmniejszenie klirensu paracetamolu poprzez hamowanie jego wiązania z kwasem glukuronowym.

  • Dawkowanie

    Doustnie. Tabl. 500 mg. Dorośli i młodzież powyżej 15 lat: 1-2 tabl. do 3 razy na dobę. Dzieci 13-15 lat: 1 tabl. do 3 razy na dobę; 7-13 lat: 1/2 tabl. do 4 razy na dobę. Tabl. 1000 mg. Dorośli i młodzież powyżej 15 lat (o mc. powyżej 50 kg): dawka jednorazowa wynosi 1-2 tabl. co 6-8 h. Nie przyjmować częściej niż co 4 h, a w przypadku niewydolności nerek nie częściej niż co 8 h. Maksymalna dawka dobowa dla dorosłych i młodzieży powyżej 15 lat wynosi 4 g podczas krótkotrwałego stosowania oraz 2,6 g podczas długotrwałego stosowania. Nie stosować leku dłużej niż 10 dni, a u dzieci dłużej niż 3 dni.Tabletki mus. należy rozpuścić w niewielkiej ilości płynu.

  • Uwagi

    Podczas stosowania paracetamolu nie należy pić alkoholu. Podawanie paracetamolu może mieć wpływ na oznaczenie stężenia kwasu moczowego we krwi metodą fosforowolframową oraz oznaczenie stężenia glukozy we krwi metodą oksydazowo-peroksydazową.

  • Danych o lekach dostarcza: