Dip Rilif

  • Skład

    1 g żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg mentolu.

  • Działanie

    Preparat do stosowania miejscowego o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym zawierający ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz mentol, który działa na poziomie zakończeń nerwowych skóry, wywołuje jej zaczerwienienie i poprzez to łagodne podrażnienie zmniejsza dolegliwości bólowe mięśni, ścięgien i stawów. Ibuprofen jest wchłaniany przez skórę w ilości stanowiącej ok. 5% absorpcji po podaniu doustnym. We krwi osiąga Cmax po ok. 2 h od aplikacji. Mentol stymuluje receptory bodźców urazowych (nocyceptory) powodując wzrost temperatury mięśni powierzchniowych. Stymulacja nocyceptorów inicjuje reakcję, w wyniku której uwalniane są peptydy rozszerzające naczynia krwionośne, co daje efekt podrażnienia skóry.

  • Wskazania

    Miejscowe leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle reumatyczne, w tym bóle stawów spowodowane zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi, bóle pleców, lumbago (postrzał), bóle mięśniowe, bóle w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach. Ból i obrzęk wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręcenia stawów), kontuzji sportowych.

  • Przeciwwskazania

    Nadwrażliwość na ibuprofen, mentol i inne leki z grupy NLPZ lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u osób z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt nosa lub inne objawy alergiczne po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych leków z grupy NLPZ.

  • Środki ostrożności

    Nie stosować na skórę uszkodzoną lub zmienioną zapalnie, błony śluzowe, do oczu i na skórę w okolicach oczu, pod opatrunki okluzyjne. Przerwać stosowanie, jeśli wystąpi pokrzywka lub podrażnienie skóry. Pacjenci z chorobami nerek przed zastosowaniem preparatu powinni zasięgnąć porady lekarza.

  • Ciąża i laktacja

    Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania leku kobietom w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka/płodu, przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy. W oparciu o wiedzę teoretyczną stosowanie preparatu może opóźnić wystąpienie akcji porodowej i wydłużyć czas trwania porodu. Ibuprofen przenika do mleka matki w stosunkowo małym stężeniu i raczej nie powoduje objawów niepożądanych u niemowląt karmionych piersią.

  • Efekty uboczne

    Najczęściej występują zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: podrażnienie i zaczerwienienie skóry, wysypka, świąd, pieczenie, pokrzywka. Mogą także pojawić się zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha i niestrawność) oraz reakcje nadwrażliwości: niespecyficzne reakcje alergiczne, anafilaksja; napady astmy, napady duszności, skurcz oskrzeli; reakcje skórne różnego typu: wysypka, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy i znacznie rzadziej pęcherzyca (włączając martwicę skórną i rumień wielopostaciowy).

  • Działanie z innymi lekami

    Jednoczesne stosowanie z kwasem acetylosalicylowym lub innymi NLPZ może zwiększać możliwość wystąpienia objawów niepożądanych.

  • Dawkowanie

    Do stosowania miejscowego. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: cienką warstwę żelu nałożyć na bolesne miejsce i delikatnie wmasować aż do wchłonięcia preparatu. Stosować nie częściej niż 3 razy na dobę, zachowując co najmniej 4-h przerwę w stosowaniu. W przypadku tubek zawierających 30 g, 50 g lub 100 g preparatu należy jednorazowo stosować 1-4 cm żelu, a w przypadku tubek zawierających 15 g leku 4-10 cm żelu. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat.

  • Uwagi

    Lek nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

  • Danych o lekach dostarcza: