Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Encyklopedia leków

Nazwa leku

Detreomycyna
Chema-Elektromet
  • Detreomycyna 1%, maść, tuba 5 g
  • Detreomycyna 2%, maść, tuba 5 g
Ropne choroby skóry - w zakażeniach drobnoustrojami opornymi na leczenie innymi antybiotykami.
1 g maści zawiera 10 mg lub 20 mg chloramfenikolu. Lek zawiera olej arachidonowy i lanolinę.
Antybiotyk o działaniu bakteriostatycznym w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Działa na Haemophilus influenzae, Salmonella spp., Neisseria spp., Klebsiella spp., Streptococcus pneumoniae i bakterie beztlenowe (umiarkowanie wobec Bacteroides fragilis, silnie wobec Propionibacterium acnes). Ponadto działa na Staphylococcus spp., Streptococcus pyogenes, Escherichia coli, Proteus mirabilis, Shigella spp., Serratia marcescens, Mycoplasma spp., Rickettsia spp., Chlamydia spp. Nie działa na Pseudomonas aeruginosa, prątki kwasoodporne, niektóre laseczki z rodzaju Bacillus. Po podaniu miejscowym wchłanianie jest znikome.
Nadwrażliwość na chloramfenikol, olej arachidowy lub pozostałe składniki preparatu oraz na orzeszki ziemne lub soję. Choroby wątroby. Ciężkie zaburzenia czynności nerek. Choroby szpiku kostnego, zaburzenia hemopoezy lub nieprawidłowy skład krwi. Ciąża i okres karmienia piersią. Dzieci do 11 lat - maść 10 mg/g. Dzieci do 18 lat - maść 20 mg/g. Nie stosować profilaktycznie.
Nie stosować dłużej niż to jest konieczne. Nie powtarzać leczenia. Ze względu na zawartość lanoliny, preparat może powodować miejscowe reakcje nadwrażliwości.
Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.
Może wystąpić podrażnienie (zaczerwienienie, kłucie lub świąd), obrzęk angioneurotyczny, zapalenie skóry, skórne reakcje nadwrażliwości, które są wskazaniem do odstawienia leku (pokrzywka, rumień) oraz nadkażenie drożdżakami. Podczas miejscowego stosowania chloramfenikolu rzadko opisywano uszkodzenie szpiku z anemią aplastyczną włącznie i nieprawidłowy skład krwi.
Ze względu na konkurencyjny mechanizm działania, chloramfenikolu w postaci maści nie należy stosować jednocześnie z antybiotykami makrolidowymi. Nie stosować łącznie z innymi lekami, które mogą hamować czynność szpiku kostnego.
Wyciśniętą na gazę cienką warstwę maści nakłada się na zmieniono chorobowo, oczyszczoną skórę raz do 3 razy na dobę co 6-8 h. Nie należy stosować preparatu dłużej niż 14 dni. U dzieci w okresie dojrzewania maść 10 mg/g stosowanie preparatu należy ograniczyć do niezbędnego minimum.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.