Coldrex MaxGrip C

  • Skład

    1 tabl. zawiera: 500 mg paracetamolu, 25 mg kofeiny, 20 mg wodzianu terpinu, 5 mg chlorowodorku fenylefryny, 30 mg witaminy C.

  • Działanie

    Preparat łączy w sobie działanie poszczególnych składników. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, głównie poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej w o.u.n. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Metabolizm zachodzi w wątrobie, a wydalanie przez nerki. Kofeina wykazuje działanie pobudzające na ośrodki wegetatywne: oddechowy, naczynioruchowy i nerwu błędnego przez co poprawia ogólne samopoczucie i znosi uczucie zmęczenia często towarzyszące chorobom przeziębieniowym. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, metabolizowana w wątrobie, wydalana przez nerki. Fenylefryna jest aminą sympatykomimetyczną działającą głównie na receptory a, praktycznie bez wpływu na serce. Powoduje zwężenie obwodowych naczyń krwionośnych (w tym naczyń błon śluzowych), zastosowana w większych dawkach podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Wodzian terpinu jest środkiem wykrztuśnym o działaniu obwodowym, powodującym wzmożone wydzielanie i upłynnianie śluzu w oskrzelach poprzez bezpośrednie działanie na gruczoły śluzowe drzewa oskrzelowego; ma też działanie odkażające na drogi oddechowe. Dodatek witaminy C uzupełnia niedobory w organizmie, często występujące w przebiegu chorób przeziębieniowych.

  • Wskazania

    Leczenie objawów przeziębienia i grypy, takich jak: gorączka, dreszcze, bóle głowy, bóle gardła, bóle kostne i mięśniowe, katar.

  • Przeciwwskazania

    Nadwrażliwość na składniki preparatu. Niewydolność wątroby lub ciężka niewydolność nerek. Choroba alkoholowa. Przyjmowanie zydowudyny. Stosowanie inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) i okres 2 tyg. po ich ostatnim zastosowaniu. Nie stosować u dzieci poniżej 12 rż.

  • Środki ostrożności

    Ostrożnie stosować w przypadku: niewydolności wątroby lub nerek, nadciśnienia tętniczego, chorób serca i naczyń, cukrzycy, nadczynności tarczycy, jaskry z zamkniętym kątem przesączania, guza chromochłonnego nadnerczy, rozrostu gruczołu krokowego, chorób zakrzepowo-zatorowych (np. zespół Raynaude'a), niedoboru G-6-PD, stosowania jednocześnie leków blokujących receptory β-adrenergiczne i inne leki obniżające ciśnienie krwi (debryzochina, guanetydyna, rezerpina, metyldopa), trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, innych sympatykomimetyków (takich jak leki zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa, środki hamujące łaknienie lub leki psychostymulujące o działaniu podobnym do amfetaminy). W czasie przyjmowania leku nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia wątroby. Lek zawiera żółty barwnik (E110) i może powodować reakcje alergiczne.

  • Ciąża i laktacja

    Nie zaleca się stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią.

  • Efekty uboczne

    Paracetamol bardzo rzadko wywołuje reakcje nadwrażliwości skórnej (wysypka, obrzęk naczynioruchowy, zespół Stevensa-Johnsona), reakcje anafilaktyczne, trombocytopenię, skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ, zaburzenia czynności wątroby. Fenylefryna może powodować nudności, wymioty, ból i zawroty głowy, bezsenność, wzrost ciśnienia krwi, nerwowość. Po wprowadzeniu leku do obrotu obserwowano: rozszerzenie źrenicy, jaskrę ostrą zamykającego się kąta (najbardziej prawdopodobne jest wystąpienie tych objawów u osób z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania), tachykardię, kołatanie serca, reakcje alergiczne (np. wysypka, alergiczne zapalenie skóry), bolesne oddawanie moczu, zatrzymanie moczu. Zatrzymanie moczu jest najbardziej prawdopodobne u osób z niedrożnością ujścia pęcherza np. rozrostem gruczołu krokowego. Kofeina powodowała z częstością nieznaną nerwowość, zawroty głowy. W przypadku, gdy produkt zawierający paracetamol i kofeinę będzie podawany w zalecanym dawkowaniu w połączeniu z kofeiną zawarta w pożywieniu możliwe jest nasilenie objawów niepożądanych związanych ze wzrostem całkowitej dawki kofeiny, takich jak: bezsenność, niepokój ruchowy, lęk, rozdrażnienie, bóle głowy, zaburzenia żołądka i jelit, kołatanie serca.

  • Działanie z innymi lekami

    Podczas jednoczesnego stosowania amin sympatykomimetycznych, takich jak fenylefryna z inhibitorami monoaminooksydazy, może dojść do zwiększenia ciśnienia krwi. Jednoczesne stosowanie fenylefryny i innych amin sympatykomimetycznych, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych może zwiększać ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych dotyczących serca i naczyń. Fenylefryna może zmniejszać skuteczność działania leków blokujących receptory β-adrenergiczne i leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym. Może wzrosnąć ryzyko wystąpienia nadciśnienia i innych objawów niepożądanych dotyczących serca i naczyń. Jednoczesne stosowanie digoksyny i glikozydów nasercowych zwiększa ryzyko zaburzeń rytmu serca lub zawału mięśnia sercowego. Regularne codzienne przyjmowanie paracetamolu może nasilać działanie przeciwzakrzepowe warfaryny lub innych leków z grupy kumaryny powodując ryzyko wystąpienia krwawień, okazjonalne przyjmowanie paracetamolu nie ma znaczenia klinicznego. Łączne podawanie paracetamolu i NLPZ zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek. Szybkość wchłaniania paracetamolu może zostać zwiększona przez metoklopramid lub domperidon, zmniejszona przez cholestyraminę. Równoczesne stosowanie paracetamolu i leków zwiększających metabolizm wątrobowy, tj. niektóre leki nasenne lub przeciwpadaczkowe (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina) oraz ryfampicyna może prowadzić do uszkodzenia wątroby nawet podczas stosowania zalecanych dawek paracetamolu. Salicylamid wydłuża czas wydalania paracetamolu. Kofeina nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu. Ryzyko zwiększenia ciśnienia tętniczego istnieje u pacjentów przyjmujących jednocześnie alkaloidy sporyszu i fenylefrynę. Disulfiram może zmniejszać klirens kofeiny. Kofeina może zwiększać klirens litu. Estrogeny i progesteron mogą zmniejszać klirens kofeiny. Kwas askorbowy zwiększa wchłanianie żelaza oraz glinu z zawierających go leków zobojętniających.

  • Dawkowanie

    Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 2 tabl., do 4 razy na dobę. Nie stosować częściej niż co 4 h ani nie więcej niż 8 tabl. na dobę. Nie stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol, substancje zmniejszające przekrwienie błony śluzowej nosa ani innymi preparatami o podobnym mechanizmie działania. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, leku nie należy stosować dłużej niż 3 dni.

  • Uwagi

    Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań laboratoryjnych (np. oznaczanie stężenia glukozy we krwi). W razie wystąpienia zawrotów głowy po zastosowaniu leku nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

  • Danych o lekach dostarcza: