Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Encyklopedia leków

Nazwa leku

Calcium dobesilate Hasco
Hasco-Lek
  • Calcium dobesilate Hasco , tabl., 30 szt.
Objawowe leczenie przewlekłej niewydolności żylnej. Retinopatia cukrzycowa.
1 tabl. zawiera 250 mg dobezylanu wapniowego. Preparat zawiera laktozę.
Lek usprawniający krążenie żylne i działający ochronnie na naczynia krwionośne. Zmniejsza przepuszczalność i zwiększa elastyczność naczyń włosowatych. Zmniejsza agregację płytek krwi oraz lepkość osocza, poprawiając w ten sposób przepływ tkankowy, co zapobiega powstawaniu zastojów i zakrzepów w naczyniach żylnych. Działa antagonistycznie w stosunku do autakoidów i neurohormonów (hitsamina, bradykinina). Poprawia "plastyczność" erytrocytów i hamuje ich skłonność do zlepiania się. Zwiększa drenaż limfatyczny, zmniejszając jednocześnie ich łamliwość i przepuszczalność. Zmniejsza przesączanie płynów z krwi do tkanek i zmniejsza obrzęki. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 6 h od podania. Wiąże się z białkami osocza w 20-25%. Jest wydalany z moczem i kałem (głównie w postaci niezmienionej, 10% dawki - w postaci metabolitów). T0,5 wynosi około 5 h.
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.
Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, z nawracającym nieżytem żołądka oraz z niewydolnością nerek. Ze względu na zawartość laktozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy tupu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Preparat może być stosowany u kobiet w ciąży wyłącznie wtedy, gdy potencjalna korzyść z terapii przeważa nad możliwością wystąpienia ryzyka dla płodu. Benzylan wapnia przenika w bardzo małych ilościach do mleka matki; kobiety karmiące piersią nie powinny stosować preparatu lub powinny przerwać karmienie piersią w czasie leczenia.
Niekiedy mogą wystąpić nudności, biegunka; zawroty głowy; gorączka polekowa. Bardzo rzadko opisywano przypadki agranulocytozy oraz swędzącej wysypki z rumieniem. Dolegliwości ustępują po zmniejszeniu dawki lub odstawieniu leku.
Doustnie: 1 tabl. (250 mg) 3-4 razy na dobę podczas posiłków przez 3 tyg. do 6 miesięcy. W razie potrzeby dawkę można zwiększyć do 1500 mg na dobę w dawkach podzielonych.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.