Portal Świat Zdrowia:
| Rejestracja

Sekcje tematyczne

  Świat Zdrowia
Świat Kardiologii i Diabetologii
Kardiologia
Diabetologia

Encyklopedia leków

Nazwa leku

Betanil Forte
Biofarm®
  • Betanil Forte , tabl., 50 szt.
  • Betanil Forte , tabl., 20 szt.
Choroba Meniere'a, charakteryzująca się następującymi objawami: zawrotami głowy, szumami usznymi, utratą słuchu oraz nudnościami.
1 tabl. zawiera 24 mg dichlorowodorku betahistyny.
Wykazano działanie agonistyczne betahistyny na receptory H1 w obwodowym układzie krążenia. Mechanizm działania betahistyny w chorobie Menier'a nie jest wyjaśniony. Skuteczność betahistyny w leczeniu zawrotów głowy może wynikać z jej zdolności do modyfikacji krążenia w uchu wewnętrznym lub z bezpośredniego wpływu na neurony jądra przedsionkowego. Poza tym betahistyna zwiększa przepuszczalność nabłonka płucnego, u niektórych pacjentów może powodować nieznaczne zmniejszenie ciśnienia tętniczego, w niewielkim stopniu wpływa także na czynność gruczołów zewnątrzwydzielniczych. Po podaniu doustnym betahistyna wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po ok. 1 h od podania na czczo. Lek w niewielkim stopniu wiąże się z białkami osocza. Metabolizowany jest w wątrobie. Znany jest jeden metabolit - kwas 2-pirydylooctowy. Ok. 80-90% dawki wydalane jest z moczem.
Nadwrażliwość na betahistynę lub pozostałe składniki preparatu. Guz chromochłonny nadnerczy.
Ostrożnie stosować u pacjentów z astmą oskrzelową, z chorobą wrzodową (czynną i w wywiadzie) ze względu na występowanie sporadycznie dyspepsji podczas leczenia betahistyną, u pacjentów z pokrzywką, wysypką lub alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (ryzyko nasilenia objawów) oraz u pacjentów z ciężkim niedociśnieniem tętniczym. Preparat zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności leku.
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.
Rzadko: dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nudności, dyspepsja. Bardzo rzadko: wysypka skórna, świąd. Obserwowano także ból głowy i sporadycznie senność.
Istnieją doniesienia o interakcji betahistyny z etanolem i z preparatem zawierającym pirymetaminę oraz dapson, a także o nasilaniu działania betahistyny przez salbutamol.
Doustnie. Dorośli: 12-24 mg 2 razy na dobę podczas posiłków. Dawkę dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Czasem poprawa może nastąpić dopiero po upływie kilku tygodni leczenia. Tabletki są podzielne.
W przypadku wystąpienia senności należy unikać prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu.

Moje kontozwiń

Aby korzystać z Mojego Konta lub zarejestruj!

Newsletter

Zawsze najświeższe informacje! Nowe opinie na interesujące Ciebie tematy. Zapisz się na newsletter.